UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
1. Co sądzę o stanowisku?
Do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym zachęca nas z jednej strony sytuacja w obecnej pracy – brak wyzwań, porozumienia, satysfakcji lub rozwoju, natomiast z drugiej – ciekawe ogłoszenie. Zainteresowanie wzbudza m.in. różnorodny zakres obowiązków, atrakcyjne warunki zatrudnienia, duża odpowiedzialność na stanowisku, nietypowe projekty, technologie wykorzystywane w pracy. Rozmowa rekrutacyjna jest idealną okazją do dowiedzenia się więcej na temat interesujących nas aspektów, wyjaśnienia wszelkich niewiadomych oraz rozwiania wątpliwości. Warto zastanowić się, czy wyobrażenie o pracy na danym stanowisku znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, czy raczej pojawiły się kwestie, które całkowicie zmieniły nasze nastawienie. Czy po spotkaniu jesteśmy nadal zainteresowani ofertą i podekscytowani na myśl o podjęciu nowych wyzwań? Czy mamy poczucie, że oferowana rola jest tą, której szukamy? Czy będzie to krok naprzód w naszej karierze? Czy zyskamy wyzwania, satysfakcję bądź możliwości, które dotychczas były niedostępne?
2. Co sądzę o firmie?
Kolejna kwestia, której warto poświęcić uwagę po spotkaniu rekrutacyjnym, to firma – nasz potencjalny pracodawca. Odpowiadając na ogłoszenie mamy zwykle wyobrażenie nie tylko o stanowisku, ale też o organizacji – strukturze, atmosferze pracy, relacjach w zespole. Spotkanie rekrutacyjne powinno pomóc zweryfikować również oczekiwania w tym zakresie. W pracy spędzamy znaczną część dnia, dlatego dobre samopoczucie w miejscu zatrudnienia może mieć kluczowe znaczenie dla satysfakcji – lub jej braku – z życia zawodowego.
Wyciągnięcie wszystkich wniosków po jednej rozmowie może być trudne, ale spotkanie z przedstawicielami firmy, atmosfera panująca w biurze oraz sposób, w jaki pracownicy zwracają się do siebie, to bardzo cenne informacje. Czy przebywanie w firmie było przyjemnym doświadczeniem? Czy masz poczucie, że w firmie możesz znaleźć swoje miejsce?
3. Co sądzisz o przyszłym przełożonym?
Rozmowa rekrutacyjna jest dobrą okazją również do poznania potencjalnego przełożonego. Oczywiście nie da się dowiedzieć wszystkiego o nowej osobie podczas jednej rozmowy. Można jednak wyrobić sobie pierwszą opinię i sprawdzić, czy istnieje porozumienie na najważniejszej dla nas płaszczyźnie. Na co warto zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, czy oferta pracy jest dla Ciebie odpowiednia? Przed podjęciem decyzji dokładnie ją przeanalizuj.
Client Manager w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.