UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Wielu profesjonalistów z branży IT zamiast bezpośredniego zatrudnienia u pracodawcy, preferuje pracę projektową w postaci contractingu. W obliczu dynamicznie zmieniających się potrzeb kompetencyjnych firm, niewątpliwie jest to rozwiązanie warte rozważenia. Jeśli posiadasz doświadczenie w branży IT, kierunkowe wykształcenie lub po prostu wysoko rozwinięte kompetencje cyfrowe, przeczytaj, co zrobić, aby znaleźć swój pierwszy projekt.
Contracting to forma współpracy, która będzie od Ciebie wymagać zaangażowania w nieco innej postaci, niż w przypadku tradycyjnego zatrudnienia wewnętrznego. Jak powinien wyglądać proces przejścia na pracę projektową?
Contracting to nie tylko korzyści w formie atrakcyjnych zarobków i preferencyjnej formy opodatkowania, elastyczności czy niezależności, ale również dodatkowe obowiązki, które nie występują w przypadku umowy o pracę. Bycie kontraktorem wiąże się z samozatrudnieniem, a więc zarządzaniem swoimi projektami, finansami i ubezpieczeniem na własną rękę.
Chcąc docelowo pracować na różnych projektach, w różnych firmach, niezbędne jest również bycie proaktywnym, odpowiednie wycenianie swoich kompetencji i umiejętne „sprzedawanie” swoich usług. Pod uwagę należy wziąć również potencjalną zmienność w comiesięcznym wynagrodzeniu.
Ważnym elementem świadomego budowania kariery jest przeanalizowanie popytu i warunków rynkowych. Korzystając z raportów i artykułów branżowych, ale też wiedzy i wskazówek swojej sieci kontaktów, przeanalizuj, na co możesz liczyć jako kontraktor. Jakie jest obecne zapotrzebowanie kompetencyjne firm? Jak inni kontraktorzy wyceniają swoje umiejętności i jak na ich tle wypadają Twoje zdolności? Które kompetencje warto dodatkowo rozwijać, aby nie stracić zainteresowania firm swoimi usługami?
Poznaj aktualne trendy płacowe w IT contractingu lub przejrzyj oferty pracy, aby poznać oczekiwania firm z branży IT.
Contracting B2B opiera się na własnej działalności gospodarczej, a więc niezbędne będzie jej założenie i zgłoszenie do ubezpieczyciela (ZUS). W celu zarządzenia kwestiami finansowymi, w tym fakturami, podatkami i innymi rozliczeniami, pomocne może być również nawiązanie współpracy z osobą wykwalifikowaną w księgowości. Pamiętaj jednak, aby wykonać te kroki w oparciu o dokładny research i wiedzę ekspertów.
Wielu kontraktorów decyduje się również na świadczenie swoich usług za pośrednictwem agencji. Wówczas mogą oni liczyć na wsparcie administracyjne, benefity i doradztwo w karierze.
Znajdź pracę jako kontraktor z Hays.
Aby zwiększyć swoją szansę na przebicie się w branży, zadbaj o personal branding, czyli budowanie swojej marki osobistej. Zdecydowanie na plus będzie aktywność na LinkedIn, GitHubie lub własnym blogu. Możesz również pójść w stronę mniej biznesowych kanałów – mediów społecznościowych, na których będziesz dzielić się swoją wiedzą. Pokaże to również Twoje kompetencje miękkie, np. komunikacyjne czy budowania relacji z odbiorcami, które obecnie są niezbędne, również w branży IT.
Więcej o budowaniu silnej marki osobistej dowiesz się tutaj.
Na rynku możesz znaleźć projekty w branży IT na wiele różnych sposobów. Oczywistym jest poszukiwanie ich na portalach pracy. Wiele atrakcyjnych możliwości zawodowych znajdziesz też na LinkedIn, gdzie możesz nawiązać kontakt z rekruterami lub poprosić o polecenia swoją sieć kontaktów.
Ponadto jeśli istnieje konkretna firma, z którą chciałabyś_ chciałbyś współpracować, pamiętaj także o mniej popularnym, ale często skutecznym źródle, jakim jest ukryty rynek pracy. O co w nim chodzi? To w rzeczywistości oferty pracy, które nie są promowane lub nawet oficjalnie nie istnieją. Opierają się natomiast na sieci kontaktów i nieco bardziej bezpośrednim docieraniu do pracodawców – wysyłaniu im CV, spotykaniu się z nimi na wydarzeniach branżowych, networkingowaniu czy też kontaktowaniu się z konsultantami agencji rekrutacyjnych.
Contracting w branży IT może być dobrym wyborem, jednak przejście na tę formę współpracy będzie wymagać od Ciebie podjęcia dodatkowych, opisanych powyżej działań. Dokładna autorefleksja, zbadanie rynku i podjęcie kroków formalnych będą w tym celu niezbędne. Perspektywy bywają jednak na tyle pozytywne, że zdecydowaniem warto poświęcić na to swój czas. Do dzieła – powodzenia!
Skuteczne negocjacje: czy wiesz jak je przeprowadzić? Przeczytaj artykuł i przygotuj się na negocjowanie umów oraz stawek.
Nowoczesne formy współpracy to nie tylko contracting. Dowiedz się więcej z raportu.
Recruitment Leader w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.