5 sposobów na udoskonalenie swojej umiejętności współpracy

Efektywna praca w zespole kluczem do osiągnięcia wspólnego celu

Katarzyna Szczukocka

Kompetencje miękkie mają ogromne znaczenie na dzisiejszym rynku pracy. Pomagają zwiększyć produktywność, zarządzać swoimi działaniami i emocjami, podejmować najlepsze decyzje, a także budować pozytywne relacje. Jedna z kluczowych umiejętności, którą powinien posiadać każdy profesjonalista, dotyczy pracy w grupie. Jest to obszar, który można i warto rozwijać. Dowiedz się, jak tego dokonać.

Umiejętność pracy w zespole to wyjątkowa kompetencja interpersonalna, na którą składają się m.in. zdolności komunikacyjne, skuteczność w rozwiązywaniu problemów, aktywne słuchanie oraz otwartość na innych – ich perspektywy, pomysły oraz potrzeby. Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, można ją udoskonalać poprzez odpowiednie praktyki i pracę nad swoim nastawieniem.

Dlaczego warto rozwijać umiejętność współpracy?

Efektywna praca w grupie pozwala osiągać zespołowe cele, wzmacnia pozytywne relacje oraz buduje dobrą atmosferę pracy. Stanowi także podstawę skutecznego funkcjonowania firmy oraz przepływu informacji.

Jest to kompetencja, której w rosnącym stopniu poszukują pracodawcy z każdej branży, szczególnie w przypadku zespołów pracujących hybrydowo lub zdalnie. Wówczas współpraca na odległość i konieczność wykorzystania w celu komunikacji dodatkowych technologii, w tym narzędzi takich jak Slack, Asana czy Microsoft Teams, wymagają od pracowników większego zaangażowania.

Rozwijanie umiejętności pracy w grupie pomoże Ci zatem nie tylko stać się lepszym współpracownikiem, ale także zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Taka zdolność będzie też dużą wartością w życiu prywatnym.

5 sposobów na udoskonalenie umiejętności pracy w grupie

Jeżeli czujesz, że mógłbyś_ mogłabyś lepiej współpracować i chcesz z większą skutecznością angażować się w projekty zespołowe, upewnij się, że podejmujesz poniższe działania.

1. Wzmacniaj swoją inteligencję emocjonalną

Inteligencję emocjonalną można określić jako umiejętne rozpoznawanie uczuć i emocji – zarówno własnych, jak i cudzych. Świadomość tę wykorzystuje się do kierowania swoimi działaniami oraz sposobem myślenia. Jest niezwykle cenna w obliczu pracy w zespole, ponieważ umożliwia rozumienie innych, rozwiązywanie konfliktów oraz zarządzanie różnicami.

Rozwijanie jej będzie wymagać od Ciebie regularności, ponieważ najlepiej jest to robić poprzez częste praktykowanie uważności i dokonywanie autorefleksji. Dobrze jest nazywać swoje uczucia, wgłębiać się w nie oraz poszukiwać powiązań przyczynowo-skutkowych w kontekście emocji, które odczuwasz po danym doświadczeniu.

2. Projekty zespołowe zaczynaj od ustalenia celu i podziału zadań

Pochylenie się wraz z zespołem nad ustaleniem konkretnego i mierzalnego celu pomoże zrozumieć to, jaki wkład we współpracę będzie miała każda z osób, czego należy od niej oczekiwać i w jaki sposób można ją wesprzeć w razie problemów. Taka burza mózgów przed rozpoczęciem zespołowej pracy pozwoli również zaplanować etapy i „kamienie milowe” w projekcie, a także wzmocni poczucie sprawczości i zwiększy motywację grupy.

Jeśli do tej pory w Twoim zespole nie było podobnej praktyki, możesz zostać jej prekursorem. Wyjaśniając, jakie korzyści dla współpracy i osiągnięcia wspólnego celu będzie miało takie spotkanie, łatwiej będzie Ci zachęcić innych do wzięcia w nim udziału.

3. Wykazuj się otwartością i ciekawością

Każda osoba jest inna i może mieć odmienne perspektywy. Jest to jednak ogromna wartość, ponieważ pozwala dostrzegać różne strony danego problemu oraz wpływa na zróżnicowanie pomysłów. Pracując w grupie, dobrze jest zatem wykazywać się otwartym nastawieniem, brać pod uwagę spostrzeżenia wszystkich osób oraz po prostu dużo rozmawiać i dzielić się pomysłami.

Dobrym rozwiązaniem są często także rozmowy z osobami spoza grupy projektowej, które są bezstronne i bardziej obiektywne. Poszukiwanie różnych dróg do osiągnięcia wspólnego celu będzie nie tylko zgodne z wartością inkluzywności i równości, ale także może zwiększyć innowacyjność i skuteczność współpracy.

4. Ćwicz aktywne słuchanie

Rozmawiając z drugą osobą, zawsze staraj się maksymalnie skupić na tym, co chce Ci przekazać. Oderwij się na chwilę od tego, co robisz i wyłącz urządzenia elektroniczne, aby uniknąć dekoncentracji. To pozwoli skupić się na całym komunikacie – zarówno werbalnym, jak i niewerbalnym, a także uniknąć potencjalnych nieporozumień.

Po omówieniu wszystkich wątków, dobrze jest podsumować najważniejsze wnioski, a czasem nawet je spisać. Warto również zadawać swojemu współpracownikowi pogłębiające pytania.

5. Doceniaj starania innych

Większość osób lubi mieć poczucie, że ich starania są zauważane i doceniane. Uznanie oraz pochwały wpływają na motywację oraz pewność siebie, co z kolei często przekłada się na większą efektywność. Chcąc być lepszym współpracownikiem, nie warto zapominać o tym elemencie.

Możesz dzielić się dobrym słowem zarówno na forum, jak i prywatnie – wiele zależy od usposobienia danej osoby. Będziesz w stanie je poznać lepiej, rozwijając wcześniej wspomnianą inteligencję emocjonalną. Doceniając innych, nie tylko przyczynisz się do wzmocnienia zdrowej i pozytywnej kultury współpracy opartej na feedbacku, ale również zadbasz o pozytywne relacje, które są podstawą skutecznej pracy w grupie.

Daj sobie czas

Rozwijanie kompetencji miękkich to proces, na który potrzeba czasu. Jeśli w jednym projekcie nie poszło Ci tak dobrze, jak na początku planowałeś_ planowałaś, wyciągnij z tego lekcję na przyszłość. Uczenie się na własnych błędach to często niełatwa, ale bardzo skuteczna praktyka.

Współpraca i międzypokoleniowość. Przeczytaj, jak to połączenie funkcjonuje na obecnym rynku pracy.

Interesuje Cię temat rozwoju swoich umiejętności? Podpowiadamy, jak dokonać analizy posiadanych talentów i predyspozycji.


Katarzyna Szczukocka

Senior Consultant w Hays Poland
Profil autorki na LinkedIn

00

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.