UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji mogą usprawnić oraz skrócić czas trwania procesu rekrutacyjnego. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za rekrutację są w stanie bardziej niż na zadaniach powtarzalnych, skoncentrować się na relacjach z kandydatami, a także przekazywaniu niezbędnej wiedzy i feedbacku, które pomogą im z sukcesem zmienić pracę.
Dostrzeżenie potencjału i zrozumienie możliwości narzędzi AI może wiązać się z dużymi korzyściami dla całego procesu rekrutacyjnego. Poznaj zakres, w jakim sztuczna inteligencja wspiera rekruterów lub konsultantów agencji.
Narzędzia sztucznej inteligencji okazują się bardzo przydatne już na początku procesu rekrutacyjnego. Posiadając najważniejsze informacje – o firmie, oczekiwaniach wobec kandydata, oferowanych możliwościach i zakresie obowiązków – ze wsparciem AI można stworzyć bardzo atrakcyjną oraz inkluzywną ofertę pracy. Program w szybki sposób może przygotować treść ogłoszenia, biorąc pod uwagę aktualne trendy, SEO i algorytmy. Następnie wystarczy, że rekruter lub konsultant dopracuje ją pod kątem językowym i dopasuje do języka firmy (Tone of Voice).
Narzędzia AI mogą wspomóc osoby odpowiedzialne za rekrutację również w analizie profili kandydatów – zarówno z nadesłanych aplikacji, jak i baz danych. Jest to możliwe m.in. dzięki zaawansowanym funkcjom wyszukiwania słów kluczowych i algorytmom uczenia maszynowego, które coraz skuteczniej podpowiadają profile osób dopasowanych do konkretnych wymagań. Stanowi to ogromne ułatwienie szczególnie w sytuacji, w której na ofertę pracy aplikują dziesiątki kandydatów.
Bardzo powszechne w procesach rekrutacyjnych wspieranych przez AI są również zautomatyzowane wiadomości wysyłane do kandydatów. Dzięki temu osoby aplikujące na daną ofertę pracy mogą być na bieżąco z działaniami podejmowanymi przez rekrutującą firmę, np. wiedzieć, kiedy zapoznano się z nadesłanym CV. Takie rozwiązanie może także usprawnić proces umawiania spotkań i wysyłania przypomnień. Ponadto narzędzia AI w formie czatbotów mogą odpowiadać na podstawowe pytania osób zainteresowanych daną ofertą pracy.
Shortlista to inaczej krótka lista z profilami kandydatów, którzy najbardziej pasują do danej roli i wyrażają chęć dalszego uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym. Dzięki uczeniu maszynowemu i rozumieniu wcześniejszych działań podjętych przez osobę rekrutującą – np. oznaczeniu czy zapisaniu konkretnego profilu, program AI może przygotować taką propozycję w krótkim czasie. Może być to świetna baza do dalszej pracy nad wyłonieniem najlepszych talentów na dane stanowisko.
Osoby biorące udział w rekrutacji powinny mieć świadomość, że firma może wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji do usprawnienia tego procesu. Aby pozytywnie przejść wstępny proces weryfikacji i „dać się odnaleźć algorytmom”, pamiętaj o następujących zasadach:
✔ Przygotowując CV, używaj słów kluczowych w nieodmienionej formie, szczególnie opisując swoje poprzednie role, kompetencje czy programy, które obsługujesz
✔ Postaw na standardowe formatowanie dokumentu, które ułatwi programowi analizę Twojego CV
✔ Nie zaniedbuj swoich profili w profesjonalnych mediach społecznościowych, np. na LinkedIn – tam również bardzo często wykorzystywane są systemy AI
✔ Rozważ personalizację CV lub formularza rekrutacyjnego – w końcu to nie tylko system, ale przede wszystkim człowiek będzie zapoznawał się z Twoją aplikacją
Choć narzędzia sztucznej inteligencji mogą być ogromnym wsparciem dla osób odpowiedzialnych za rekrutację, to wiążą się również z pewnym ryzykiem. Pracodawcy, rekruterzy i konsultanci agencji powinni mieć je na uwadze przy każdym wykorzystywaniu AI. Dobrze jest o nich wiedzieć również jako kandydat.
To, jakie sugestie dotyczące profili kandydatów będzie wysyłał program AI, zależy przede wszystkim od poziomu jego zaawansowania. Jest on ściśle związany z algorytmami uczenia maszynowego. Istnieje ryzyko, że nowopowstałe lub nierozwijane narzędzie będzie mniej skuteczne, to znaczy w analizie CV lub przygotowywaniu shortlisty może pominąć niektóre dopasowane do rekrutacji profile profesjonalistów.
Przetwarzanie danych osobowych w programie sztucznej inteligencji, nie tylko w ramach procesu rekrutacyjnego, zawsze może wiązać się z ryzykiem. W związku z tym wykorzystywane systemy muszą być nie tylko zgodne z przepisami o ochronie danych, ale również regularnie analizowane pod kątem cyberbezpieczeństwa oraz zgodne z regulaminem użytkowania AI, który powinien być wdrożony przez każdą organizację korzystającą z tej technologii.
Choć narzędzia sztucznej inteligencji mogą być ogromnym ułatwieniem dla osób odpowiedzialnych za rekrutację, to ostateczna decyzja zawsze należy do człowieka. Ponadto AI nigdy nie będzie miało takich cech i zdolności, jak umiejętność budowania relacji, krytyczne i kreatywne myślenie oraz empatia. Ludzka praca jest także niezbędna w przypadku kandydatów pasywnych, tj. takich, którzy nie szukają aktywnie pracy, a ich decyzja o zmianie firmy będzie wynikała m.in. ze zbudowanej relacji i skutecznej prezentacji oferty przez rekrutera. Chodzi więc o to, aby sztuczna inteligencja wspierała, a nie wypierała pracę człowieka.
Wiele wskazuje na to, że pomimo licznych wyzwań, które wiążą się z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w rekrutacji, można patrzeć na przyszłość tej praktyki z optymizmem. Spodziewamy się, że w nadchodzących 5-7 latach pozwoli to ulepszyć doświadczenia kandydatów, a w szczególności ich personalizację, oraz zoptymalizować procesy HR. O wiele skuteczniejsze będzie także automatyczne dopasowanie CV kandydatów do danej roli. Dostrzeżenie potencjału AI – zarówno przez pracodawców, jak i profesjonalistów – może zatem przynieść obustronne korzyści.
Interesujesz się AI? Czeka na Ciebie kolejny artykuł na ten temat.
Myślisz o zmianie pracy? Zobacz, jakie oferty ostatnio opublikowaliśmy.
Senior Consultant w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.