ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Przed przystąpieniem do procesu aplikowania na oferty pracy, warto zrobić rozeznanie w czynnikach wewnętrznych (swoich kompetencjach, doświadczeniu, obecnej sytuacji zawodowej) oraz zewnętrznych (sytuacji na rynku pracy, składników oferty pracodawcy). Aby skutecznie przeanalizować wszelkie aspekty, skorzystaj z poniższego modelu SWOT.
Aby wybrać jak najlepszą, dopasowaną do Twojego profilu ofertę pracy, zastanów się nad swoimi zaletami. Stwórz listę kompetencji, którymi dysponujesz i pomyśl, na jakim stanowisku można je wykorzystać. Weź również pod uwagę odbyte kursy i szkolenia oraz posiadane doświadczenie. Dzięki temu wyeliminujesz oferty, w których przedstawiono zbyt wysokie (lub niskie) wymagania. Pamiętaj także, aby uwzględnić swój typ osobowości, bowiem nie wszystkie role mogą być uniwersalne i odpowiadać każdemu pracownikowi.
W kolejnym kroku pomyśl nad swoimi słabszymi stronami. Z jakimi zadaniami radzisz sobie gorzej? Które obszary wymagają udoskonalenia? Czy posiadasz cechy, które mogłyby utrudnić Ci wykonywanie danej pracy?
W przypadku analizy swoich wad należy przeprowadzić ją w sposób uczciwy i realistyczny. Nikt nie posiada samych pozytywnych cech, a zatem nie warto przed samym sobą kreować się na wzorowego kandydata. Robiąc dokładne rozeznanie w słabych stronach, zwiększysz swoją samoświadomość, szybciej znajdziesz odpowiednią dla siebie rolę i w sposób kompletny zaprezentujesz się podczas późniejszej rozmowy z rekruterem.
Po przeanalizowaniu czynników wewnętrznych (swoich mocnych i słabych stron), zastanów się nad pozytywnymi czynnikami zewnętrznymi – w tym przypadku nad korzystnymi aspektami podjęcia pracy na określonym stanowisku, w określonej firmie. Pomyśl, jakie możliwości może zaoferować Ci pracodawca, jakie szanse związane są z danym stanowiskiem, a także jaki wpływ na przebieg Twojej kariery będzie miało przyjęcie propozycji konkretnej firmy.
Na tym etapie warto porównać kilka ogłoszeń ze sobą, aby zyskać jak najlepsze rozeznanie w sytuacji rynkowej (optymalnych wynagrodzeniach oferowanych na danym stanowisku, potrzebach i wymaganiach pracodawców itd.). Dzięki zestawieniu ogłoszeń i poddaniu im ocenie zwiększysz swoje szanse na wybranie najkorzystniejszej oferty. Aby dowiedzieć się więcej o wynagrodzeniach, skorzystaj z bezpłatnych publikacji o stawkach oferowanych specjalistom, np. Raportu Płacowego Hays.
Na koniec, spróbuj prześledzić potencjalne zagrożenia, wynikające z podjęcia współpracy z daną firmą. Zastanów się nad stabilnością zatrudnienia, ewentualnym niedopasowaniem do kultury organizacyjnej, dynamiką zmian w branży czy potencjalnymi zbyt wysokimi wymaganiami przełożonego. Pomyśl też, na które zagrożenia masz wpływ i w jaki sposób możesz je zminimalizować. To pozwoli Ci wytypować ofertę, z którą będzie wiązać się jak najmniejsze ryzyko.
Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie w rekrutacji? Przeczytaj o najczęstszych błędach kandydatów.
Nie spełniasz wszystkich wymagań pracodawcy? Przeczytaj, dlaczego mimo wszystko warto aplikować na ofertę.
Autorka: Agnieszka Pietrasik, Executive Director w Hays Poland
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.