Specialisms tagged are
Header Dropdown
x
Choose your location
Africa
& Middle East
United Arab Emirates
Saudi Arabia
Qatar
Asia
China
Hong Kong SAR
Malaysia
Singapore
Australasia
New Zealand
Australia
Europe
Belgium
Czech Republic
France
Hungary
Ireland
Italy
Luxembourg
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Spain
Sweden
United Kingdom
North America
Canada
USA
Mexico
South America
Colombia
Brazil
Chile
Global Hays Tech
Haystechnology.com
HaysTech_Login_Header_Poland
Polish
Sign in
Send your CV
Hello
My profile
Sign out
EN PL
HaysTech_Social_Header_Poland
×
This field is required.
Sign In
Search Jobs
Jobseeker
Your Career
Search Jobs
Submit CV
Technology Expertise
Change Management
Cloud Computing
CRM
Cyber Security
Data Analysis
Data Science
ERP
Infrastructure
Leadership
Project Management
Software Development
Salesforce
IT Jobs
Insights
How to prepare for an IT interview (Polish)
Soft-skills in the Technology sector (Polish)
Careers in IT (Polish)
Starting you career in Tech (Polish)
Employer
Your Team
Register a Job
Salary Guide
Team training
Super Connect for Good
Technology Expertise
Cloud Computing
Cyber Security
Data & Advanced Analytics
ERP & CRM
Infrastructure
Leadership
Projects & Change Management
Salesforce
Software Development
Services
Recruitment & Contracting
IT Contracting
MSP
RPO
Training
Sectors
Insights
Benefits of IT Contracting (Polish)
Most in-demand tech sectors for 2021 and beyond (Polish)
Trends in the Tech industry (Polish)
About us
Insights
Get in touch
Join Hays
Breadcrumb
Hays PL Technology
Insights
All Topics
Jak rozpocząć karierę w IT?
Blogs
Podcasts
Guides
Videos
Search
null
Technology
Jak rozpocząć karierę w IT?
Joanna Bruhn, Specialism Leader w Hays Poland
Kim Lo
Published Date
2 Years Ago
Warunki sukcesu w branży IT
Świat IT, jak żadna inna branża, kusi możliwością ciągłego rozwoju, wysokimi zarobkami oraz licznymi, często niestandardowymi benefitami. Już w 2020 r. w Europie będzie brakowało ok. miliona specjalistów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu swojej kariery zawodowej w branży IT lub podejmuje decyzję o zmianie profesji. Jak zatem zacząć stawiać pierwsze kroki w świecie nowych technologii?
Czy warto zmienić branżę na IT? Zdecydowanie tak. Świat w coraz większym stopniu korzysta z innowacyjnych rozwiązań, a technologia jest obecna w każdej dziedzinie życia i zdecydowanie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Ponadto w branży IT od kilku lat mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, co oznacza że to kandydaci mają przewagę w negocjacjach z firmami i
sami decydują o wyborze miejsca pracy
. Ofert jest dużo i wiele wskazuje, że będzie ich jeszcze więcej.
Co więcej, w IT funkcjonuje wiele różnorodnych zawodów. Nie trzeba posiadać szczególnie rozwiniętych umiejętności technicznych, aby sprawdzić się w roli analityka biznesowego czy scrum mastera. Atrakcyjnym czynnikiem pracy w branży jest również jej dynamika – nowe zawody i obszary specjalizacyjne w IT pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze 10 lat temu nikt nie słyszał o takich rolach jak mobile developer, data scientist czy machine learning specialist. Dzisiaj tacy kandydaci są rozchwytywani na rynku pracy.
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Na szczęście nauka kodowania nie wymaga studiów technicznych. Zawodowym programistą można zostać na różne sposoby – począwszy od samodzielnej nauki, przez kursy online, aż po intensywne kursy zawodowe w trybie bootcampowym. Ważne są chęci i czas, który poświęcimy na pogłębianie wiedzy. W internecie dostępne są tysiące stron poświęconych kodowaniu: fora, kursy online, kursy e-learningowe, a także liczne społeczności, jak np. StackOverflow czy GitHub. W społecznościach programistów można zorientować się m.in. które darmowe kursy są najlepsze i warte inwestycji. Profesjonaliści mogą również polecić najlepsze pozycje książkowe oraz publikacje. Warto śledzić blogi tematyczne i znaleźć swojego mentora czy też osobę, która będzie nas inspirować i prowadzić. Istotna jest również motywacja i systematyczność w działaniu. Nauka programowania wymaga jednak uwagi, regularności i ciągłego poszerzania swojej wiedzy.
PRZEDE WSZYSTKIM PLANOWANIE
Już na samym początku swojej drogi zawodowej należy zaplanować swoją karierę w IT i nie zakładać z góry, że wszystko samo się ułoży. Technologie i niezbędne narzędzia pracy mogą całkowicie zmienić się w ciągu kilku miesięcy. Specjalista z obszaru IT musi być na bieżąco z trendami i branżowymi nowinkami. Warto jak najwcześniej świadomie wybrać przyszły obszar specjalizacyjny, nie zapominając o trendach, które w najbliższych latach mogą nabierać znaczenia.
Każda osoba, która zaczyna naukę programowania, zaczyna od odpowiedzi na pytanie, jaki język programowania wybrać. Tak naprawdę nie istnieje „najlepsza” technologia. Najważniejsze jest określenie celu poprzez wybór zawodu, w którym chcemy rozpocząć pracę – czy będzie to tester funkcjonalny, analityk big-data, a może programista aplikacji mobilnych. Większość języków ma kilka zastosowań, ale w każdej z dziedzin będzie dominować inna technologia.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Pierwszym krokiem w karierze specjalisty IT powinno być zwiększenie swojej świadomości na temat rynku i występujących trendów. Następnie warto poszukać pierwszej pracy lub rozważyć możliwości odbycia praktyk czy stażu. Można oczywiście zacząć od przeglądania tradycyjnych portali ogłoszeniowych, jednak rynek pracy w IT rządzi się swoimi prawami i firmy rzadko szukają pracowników tradycyjnym metodami. Warto wejść na portale społecznościowe typu LinkedIn, zapisać się do tematycznych grup dotyczących pracy w IT i nawiązać bezpośredni kontakt z rekruterem specjalizującym się w tej branży. Taka osoba najlepiej zna rynek, panujące trendy i potrzeby pracodawców. Będzie więc doskonałym przewodnikiem i partnerem w budowaniu kariery. Kiedy już zaczniesz się uczyć i wejdziesz na poziom zapewniający pracę, nie przestawaj się doskonalić. Bierz udział w konferencjach i meetupach, pisz artykuły, udzielaj się na forach, zadawaj pytania, rozwijaj swoją wiedzę i kompetencje. Warto przy tym pamiętać, że dobry programista to osoba, która nie tylko potrafi kodować, ale także
posiada odpowiednie kompetencje miękkie
.
ANGIELSKI OBOWIĄZKOWY
Praca specjalisty IT to nie tylko najpopularniejsze języki programowania, ale również języki obce. Znajomość angielskiego jest obowiązkowa. W dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko umiejętność czytania specjalistycznych tekstów. Aby mieć szansę na pracę u największych pracodawców – międzynarodowych firm IT – należy posiadać umiejętność swobodnej, biznesowej komunikacji. Oczekiwania stawiane przez najlepszych pracodawców są duże, a praca w branży IT niezaprzeczalnie wiąże się z ciągłą nauką i poszerzaniem wiedzy. Czy warto zatem wkroczyć w świat IT? Jak pokazują moje doświadczenia w rekrutacji, zdecydowanie warto. To perspektywa ciekawej kariery zawodowej, pełnej inspirujących ludzi z pasją i ogromną wiedzą.
Comment (0)
0
0
Report
Related Assets
0 Comments
Please sign in to comment.
EMEA insights
CYBER SECURITY
Applying for your next cyber security role: 3 things you need to know
CYBER SECURITY
Securing your first cyber security job: 3 things you need to know
CYBER SECURITY
The double-edged sword: how cyber criminals are exploiting machine learning