UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Referencja to pewnego rodzaju opinia na temat pracownika, wystawiana przez pracodawców. Rekruterom pozwala ona na pogłębienie wiedzy o kandydacie i potwierdzenie wcześniej zdobytych informacji (m.in. zamieszczonych w CV). Jeżeli bierzesz udział w procesie rekrutacyjnym, przygotuj się na to, że rekruter może poprosić Cię o dostarczenie referencji, np. od byłego przełożonego. Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się, dlaczego referencje są ważnym elementem rekrutacji.
Informacje o doświadczeniu, umiejętnościach czy wykształceniu, które umieszczasz w CV lub liście motywacyjnym, są niezwykle ważne. Czasem jednak nie wystarczają, aby rekruter mógł w pełni ocenić Twoje dopasowanie do organizacji.
Dzięki rozmowie z poprzednim pracodawcą – rekruter lub rekrutujący menedżer może dowiedzieć się więcej na temat Twojego sposobu pracy, mocnych i słabych stron czy typu osobowości. Kontaktując się z osobami udzielającymi referencji, rekruterzy często zadają pytania także o dotychczasowy zakres obowiązków kandydata, osiągnięcia na polu zawodowym czy powód odejścia z organizacji.
Choć wizja bycia ocenianą/ ocenianym może wywoływać stres, to w rzeczywistości warto podejść do tego etapu z optymizmem. Dostarczona opinia może bowiem mieć pozytywny wpływ na wynik rekrutacji, w której uczestniczysz.
Opinię o tym, jakim jesteś pracownikiem, możesz dostarczyć w dwojaki sposób. Możliwe jest dostarczenie rekruterowi dokumentu sporządzonego przez poprzedniego pracodawcę lub podanie do niego numeru kontaktowego. Tym samym ważne jest, aby w żadnej sytuacji zawodowej nie palić za sobą mostów i kończyć współpracę, pozostając w pozytywnych relacjach z byłym pracodawcą.
Jako osobę udzielającą referencji wybierz osobę, która nadzorowała Twoją pracę i obserwowała postępy oraz rozwój zawodowy. Zazwyczaj są to menedżerowie czy liderzy danego działu, którzy potrafią skutecznie analizować i oceniać osiągnięcia oraz umiejętności podwładnych.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, a rekruter poprosi Cię o dostarczenie referencji, poproś o nie wykładowcę akademickiego lub kierownika wolontariatu, w którym uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś. Ich ocena może być przydatna szczególnie w kontekście zgromadzenia informacji na temat Twoich kompetencji miękkich.
Przed podaniem numeru telefonu rekruterowi, skontaktuj się z osobą, która ma udzielić Ci referencji i poproś o zgodę. Warto powiedzieć, o jakie stanowisko się starasz, jakie aspekty są Twoim zdaniem najważniejsze w tym procesie rekrutacyjnym, a także udzielić informacji kto będzie się z nią kontaktował. Dzięki temu Twój były przełożony będzie mógł się przygotować do rozmowy, a także nie będzie postawiony przed faktem dokonanym, co potencjalnie mogłoby popsuć Wasze partnerskie relacje.
Po zakończeniu etapu dostarczania referencji podziękuj osobie, która ich udzieliła i poczekaj na kontakt ze strony rekrutera, aby dowiedzieć się o kolejnym kroku rekrutacji.
Rozmowa rekrutacyjna już za Tobą? Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, jakie działania warto jeszcze podjąć.
Szczerość to podstawa w rekrutacji. Przeczytaj, dlaczego warto być uczciwym wobec rekrutera.
Executive Director w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.