UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Zachowanie równowagi między pracą a życiem zawodowym jest coraz ważniejsze nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Firmy widzą, że troska o dobre samopoczucie zatrudnionych przekłada się na rzadsze występowanie wypalenia zawodowego oraz odejść z pracy, co z kolei pozytywnie wpływa na biznes i lojalność zatrudnionych. W rezultacie coraz więcej organizacji sięga po nowe benefity, w tym związane z czasem wolnym. Pytanie jednak jak nimi zarządzać i które z rozwiązań wybrać?
Benefitów związanych z czasem wolnym jest wiele. Znając potrzeby pracowników oraz możliwości organizacji, warto postawić na te, które z jednej strony zostaną najbardziej docenione przez zatrudnionych, a z drugiej – będą miały najlepszy wpływ na biznes.
Dodatkowe dni urlopowe: Możliwości jest wiele – np. przyznanie 26 dni urlopu wszystkim pracownikom, niezależnie od stażu pracy. Dodatkowo można zaoferować urlopy lojalnościowe w wymiarze od 1 do nawet 10 dodatkowych dni. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na potencjalne koszty, np. wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Dzień wolny z okazji urodzin: Rozwiązanie, które rokrocznie zyskuje na popularności. Dobrą praktyką jest uwzględnienie wszystkich zatrudnionych – również tych, których urodziny wypadają w dni wolne od pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też zaproponowanie odebrania dodatkowego dnia wolnego w miesiącu, w którym pracownik ma urodziny.
Czas dla rodziny i bliskich: Dodatkowy dzień wolny na spędzenie czasu z bliskimi to świetny sposób na podkreślenie, że wartości rodzinne są cenione w firmie. Niezależnie od tego, jak pracownicy spędzą czas, będą wiedzieli że pracodawca stara się im pomóc w znalezieniu chwil dla najbliższych.
Dzień na rozwój: Zazwyczaj szkolenia związane ze specjalizacją zawodową odbywają się w czasie pracy. Część firm idzie o krok dalej, oferując pracownikom możliwość wykorzystania określonego czasu – np. 1 dnia w miesiącu – na naukę czegoś nowego. Może to być nauka nowego języka obcego, rozwój pasji, a nawet kurs garncarstwa. Pracodawcom opłaca się zachęcanie swojej kadry do rozwoju, ponieważ zyskują spełnionych i zaangażowanych pracowników, a firma która im w tym pomaga postrzegana jest jako dbająca o swoich ludzi.
Dzień na działania charytatywne: Wprawdzie nie jest to klasyczny dzień wolny, niemniej pracownicy spędzają go poza biurem na indywidualnym lub wspólnym działaniu w szczytnym celu. Dzięki temu nie tylko czynią dobro, ale też uczą się współpracy, zdobywają doświadczenia w zarządzaniu projektami i motywowaniu innych.
Krótkie piątki: Niektórzy pracodawcy oferują możliwość korzystania ze skróconego dnia pracy w każdy piątek, inni dają taką możliwość w zamian za wydłużone godziny pracy w pozostałe dni. Jeszcze inni proponują pracownikom wspólne aktywności w piątkowe popołudnia – spacer, wspólne uprawianie sportu, wyjście do kina. Ważne jest, aby czas był spędzony razem, na działaniach nie związanych z pracą.
Długoterminowy płatny urlop: Urlop długoterminowy pozwala na wzięcie kilku tygodni lub nawet miesięcy wolnego i przeznaczenie tego okresu na coś, na co pracownicy zazwyczaj nie mają czasu. Może to być wykończenie mieszkania, podróż dookoła świata, zadbanie o swoje zdrowie, realizacja marzenia związanego ze swoją pasją, bądź po prostu – szeroko rozumiany odpoczynek, złapanie dystansu. Na rynku działają firmy, które oferują taki benefit lojalnym pracownikom – po przepracowaniu określonej liczby lat w firmie.
Nielimitowany urlop: Nielimitowany urlop wymusza na pracownikach skuteczne zarządzanie swoim czasem pracy, projektami i zadaniami. Może się to przełożyć na wzrost efektywności, jednak pracownicy muszą być świadomi zagrożeń płynących z tego rozwiązania. Nielimitowany urlop powoduje, że każdy pracownik działa jak właściciel małego przedsiębiorstwa. Realizuje określone cele i czerpie z tego określone zyski, np. wydłużone wakacje. Z tego może wynikać ciągłe zaangażowanie w bieżące spawy – np. sprawdzanie maili na urlopie. Pracownicy korzystający z nielimitowanego urlopu muszą mieć możliwość pełnego odcięcia się od spraw zawodowych.
Czas na sprawunki: Każdy z nas ma mnóstwo codziennych spraw do załatwienia, takich jak zakupy, odbiór paczki, wizyta w urzędzie, oddanie ubrań do pralni. Pracodawcy coraz chętniej proponują więc benefit, w ramach którego dedykowana osoba załatwia drobne sprawunki pracowników. Oferując takie rozwiązanie „kupujemy” czas zatrudnionych i ich koncentrację w pracy oraz oszczędzamy ich czas prywatny.
Dodatkowy czas jako benefit jest – i wiele wskazuje na to, że nadal będzie – coraz popularniejszy. O ile wiele benefitów cenionych przez pracowników pozwala oszczędzać pieniądze, o tyle ten pozwalający na oszczędność czasu ma dla nich wyjątkowe znaczenie.
Firmom rozważającym wprowadzenie takich rozwiązań rekomendujemy jednak dopasowanie oferty do specyfiki biznesu i upewnienie się, że wszyscy pracownicy będą mogli z nich skorzystać. Ważne jest też dopasowanie benefitów do kultury organizacyjnej i wartości, jakimi się kierujemy w codziennej pracy. Na polskim rynku benefity związane z czasem wolnym są wciąż nowe i mało popularne, więc zagwarantowanie pracownikom dodatkowego czasu wolnego w ramach benefitu, pomaga pracodawcy pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać miano pracodawcy z wyboru.
Jeśli jako pracodawca poszukujesz wsparcia w tworzeniu polityki świadczeń pozapłacowych, sprawdź, jak możemy pomóc.
Autor: Jadwiga Miśtak, HRC Manager w Hays Poland
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.