UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Ostatnie lata były dla pracodawców czasem dynamicznych zmian oraz poszukiwania sposobów na budowę nowej kultury organizacyjnej, która wspiera współpracę w rozproszonych zespołach. Jakie działania podejmują firmy, aby sprostać wyzwaniom elastycznych modeli pracy?
Choć obecnie duża część firm kontynuuje pracę zdalną i hybrydową, to wielu pracodawców wciąż zmaga się z jej wyzwaniami. Menedżerowie nieustannie poszukują najlepszych rozwiązań, aby umocnić relacje ze współpracownikami, zapewnić jakościową komunikację w rozproszonych zespołach oraz wspierać produktywność i kreatywność zatrudnionych.
Zmiany zachodzące na rynku wyznaczyły trendy wśród organizacji praktykujących elastyczne modele pracy. Można do nich zaliczyć m.in. dzień na integrację w biurze, inwestowanie w zdrowie psychiczne zatrudnionych, rozwijanie działów HR czy współpracę z firmami zewnętrznymi.
Jak wynika z ostatniego badania Hays Poland, najwięcej, bo aż 43 proc. specjalistów pracuje w modelu hybrydowym, najczęściej z przeważającą pracą z domu. Biura z kolei stały się dla pracowników miejscem integracji zespołu. Co za tym idzie, aby wzmocnić dobre, partnerskie relacje pomiędzy zatrudnionymi, firmy coraz częściej wyznaczają jeden dzień w tygodniu lub miesiącu na spotkanie w biurze. Jest to czas na pracę kreatywną lub omówienie większych projektów. Taka praktyka sprzyja również wzmocnieniu poczucia przynależności pracowników do organizacji oraz rozbudowywaniu kultury organizacyjnej przy jednoczesnym zachowaniu benefitów wynikających z pracy elastycznej.
Pracodawcy zauważyli, że utrzymywaniu produktywności pracowników praktykujących pracę zdalną lub hybrydową sprzyja ich dobre samopoczucie. Co za tym idzie, firmy coraz częściej inwestują w rozwiązania z zakresu wsparcia psychologicznego. Zatrudnionym oferowane są usługi terapeutyczne oraz szkolenia z psychologami. Specjaliści pracujący w modelu hybrydowym mogą z kolei liczyć np. na relaksacyjne zajęcia jogi organizowane w przestrzeni biurowej.
Wyzwania związane z elastycznymi modelami pracy wyznaczyły również trendy w zakresie rozwijania zespołów HR. W miarę rozpowszechniania się pracy zdalnej i hybrydowej firmy zaczęły inwestować w jeszcze większą liczbę wykwalifikowanych specjalistów z tego obszaru. Dzięki ich obecności, pracownicy praktykujący pracę z domu, mogą zgłaszać napotkane trudności i komunikować problemy bez względu na swój tryb pracy. Jest to kolejne działanie, które może poprawić dobre samopoczucie zatrudnionych.
W wielu organizacjach można również zaobserwować większą gotowość do inwestycji we współprace z firmami zewnętrznymi, np. agencjami rekrutacyjnymi. Jest to trend szczególnie widoczny w przypadku małych firm, nieposiadających odpowiedniego zaplecza kadrowego lub nowoczesnych narzędzi do pozyskiwania kandydatów w modelu zdalnym.
Zatrudniając zewnętrznego specjalistę, odpowiedzialnego za cały proces rekrutacyjny, działy HR zyskują dodatkowy czas, który mogą przeznaczyć na udoskonalanie działań on-boardingowych. Dzięki temu nowy pracownik pracujący w modelu zdalnym lub hybrydowym szybciej zaaklimatyzuje się w firmie i otrzyma bardziej kompleksowe wsparcie oraz pomoc w okresie wdrożeniowym.
Co mogą zrobić pracodawcy, aby w zespole panowały szczerość i zaufanie? Poznaj 4 skuteczne kroki.
Pobierz najnowszy raport Hays Poland. Rynek pracy 2022 - półroczny przegląd trendów.
Executive Manager w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.