UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Agnieszka Kolenda
Mimo że po powrocie do (nowej) normalności poziom elastyczności pracy prawdopodobnie nie będzie tak duży, jak w kryzysowym momencie, to skala zastosowania pracy zdalnej z pewnością nie powróci do stanu sprzed pandemii. Ostatnie doświadczenia i rozmowy z pracodawcami pokazują, że na rynku obserwowana jest większa akceptacja firm wobec rozwiązań pracy elastycznej.
W każdej organizacji podejście do pracy zdalnej będzie wyglądać inaczej – jedne firmy na stałe wdrożą takie zastosowanie na szeroką skalę, podczas gdy inne będą z niego korzystać okazyjnie. Dlatego jeśli chcesz kontynuować pracę z domu, należy przygotować odpowiednią argumentację. Do przełożonego musisz zwrócić się z gotowym planem, konkretnymi argumentami oraz otwartością na jego obawy. Poniżej znajdziesz wskazówki jak to zrobić.
W ciągu ostatnich miesięcy z pewnością stworzyłeś przestrzeń do pracy i z biegiem czasu wypracowałeś swój własny, skuteczny sposób na realizację zawodowych obowiązków w domu. Dzięki temu udało się zminimalizować czynniki rozpraszające uwagę, a tym samym zachować wysoką wydajność pracy. Miałeś również okazję poprawić swoje umiejętności zarządzania czasem, poznać narzędzia do wideo konferencji, nauczyć się współpracować w rozproszonym zespole i budować biznesowe relacje na odległość.
Przeczytaj, jak skutecznie pracować z domu. Praktyczne porady dla pracujących zdalnie
W trakcie okresu powszechnej pracy zdalnej udało się poznać swoje potrzeby i dostosować codzienne działania zawodowe do innej formy świadczenia pracy. Podejmując z przełożonym rozmowę o możliwości pracy zdalnej, skorzystaj ze zdobytej wiedzy i doświadczeń. Jasno przedstaw swoje sposoby na skuteczną pracę zdalną, najlepsze praktyki i opracowaną strategię. Warto również zapewnić przełożonego, że wszystkie początkowe trudności zostały pokonane i po Twojej stronie nie ma żadnych przeszkód, aby skutecznie wykonywać swoje zawodowe obowiązki zdalnie.
Przygotuj konkretne argumenty, np. sukcesy osiągnięte podczas pracy zdalnej. Pokazując przełożonemu, że jesteś w stanie z powodzeniem realizować zadania w trybie home office, zwiększasz szansę na osiągnięcie celu. Podczas rozmowy szef powinien zrozumieć, że Twoja wydajność utrzymuje się na takim samym poziomie – bez względu na formę świadczenia pracy.
Jak zarządzać swoim czasem pracy? Oto 10 wskazówek, jak robić to skutecznie.
Wiele osób uważa, że praca z domu przynosi dodatkowe, czasem niespodziewane korzyści. Przykładowo, brak rozpraszających rozmów może zwiększać produktywność lub tworzyć okoliczności do bardziej wnikliwych analiz. Zastanów się, jakie sam odczułeś korzyści w związku z pracą z domu oraz zbierz dane popierające Twoją tezę. Może to być procentowy wzrost wykonanej pracy, lepsze planowanie, szybsze tempo realizacji indywidualnych zadań, wyższe oceny klientów czy przyrost zamówień. Im więcej konkretów i informacji przekażesz przełożonemu, tym większe prawdopodobieństwo, że wysłucha Twojej prośby.
Po stworzeniu planu pracy z domu i przygotowaniu argumentów, kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie z przełożonym, podczas którego przedstawisz swoją prośbę i argumentację. Poinformuj go wcześniej o temacie rozmowy, tak aby mógł się do niej przygotować i nie czuł się zaskoczony.
Podczas spotkania przedstaw swoją prośbę w sposób profesjonalny i szczery, prezentując argumenty na jej poparcie. W uzasadnieniu skoncentruj się nie tylko na sposobach, w jaki sam skorzystasz z możliwości pracy zdalnej, ale przede wszystkim na tym, jak może na tym zyskać firma. Nie mów wyłącznie o zaoszczędzonym czasie na dojazdach do pracy i możliwości spędzania więcej czasu z rodziną. Uzasadnij, że dzięki pracy zdalnej możesz pracować wydajniej, ponieważ nic Cię nie rozprasza.
Zanim dojdzie do porozumienia, z pewnością trzeba będzie omówić kilka istotnych kwestii – również tych trudnych, wymagających otwartości obu stron. Spróbuj je przewidzieć, stawiając się w sytuacji swojego przełożonego i spójrz na swoją prośbę z jego perspektywy. Jakie mogą być jego potencjalne obawy?
Jednym z zastrzeżeń, z którym możesz się spotkać, jest brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Szef może mieć obawy, że na pracy zdalnej ucierpią relacje i przepływ informacji, co stanowi zagrożenie dla kultury organizacyjnej oraz biznesu. Choć budowanie relacji może być trudniejsze na odległość, to nie jest to niemożliwe. Jak pokazał czas pandemii, powszechna praca z domu, współpraca i narzędzia do wideo konferencji umożliwiły zespołom oraz firmom zachować kulturę organizacyjną, skutecznie współpracować oraz pozostawać w stałym kontakcie.
Kolejne zastrzeżenie może wynikać z faktu, że niektóre zadania są trudniejsze do wykonania na odległość. Jeśli zarządzasz ludźmi lub spędzasz dużo czasu na kontaktach ze współpracownikami i partnerami biznesowymi, kontynuowanie pracy wyłącznie z domu może nie być korzystne dla firmy. Przygotowując się do rozmowy, warto opracować plan, który pogodziłby oczekiwania Twoje i przełożonego. Plan może zakładać, że podczas pracy zdalnej będziesz korzystać z narzędzi do wideo konferencji i organizować regularne wirtualne spotkania z zespołem, a do biura będziesz przychodzić na rozmowy, w których musisz wziąć udział osobiście. Może warto rozważyć też inne opcje? Możesz zasugerować pracę zdalną w niepełnym wymiarze (np. 3-4 dni w tygodniu), co pozwoli częściowo zaspokoić Twoje potrzeby, a jednocześnie regularna obecność w biurze ułatwi utrzymywanie kontaktu ze współpracownikami i omawianie istotnych spraw w tradycyjny, bardziej bezpośredni sposób.
Należy się spodziewać, że przełożony będzie potrzebował czasu na rozważenie Twojej propozycji. Bądź przygotowany do dalszej dyskusji na ten temat i nie zapominaj, że udane negocjacje wymagają otwartości i elastyczności. Taka postawa jest niezbędna do wypracowania rozwiązania, które odpowie na potrzeby obu stron.
Potrzebujesz więcej porad, jak pracować z domu, reagować na zachodzące zmiany oraz budować karierę w trakcie i po pandemii? Skorzystaj z naszych bezpłatnych poradników! Jeśli zarządzasz zespołem, więcej praktycznych porad znajdziesz tutaj.
Executive Director w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.