ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Zadaniem profesjonalnych rekruterów z agencji doradztwa personalnego jest dopasowanie profilu specjalisty do oferty pracy, a więc doprowadzenie do sytuacji satysfakcjonującej dla obu stron. Mając wiedzę na temat branży, doświadczenie we współpracy z wieloma pracodawcami, mogą skutecznie odpowiedzieć zarówno na potrzeby firm, jak i kandydatów poszukujących zawodowych wyzwań. Pytanie jednak, który rekruter najlepiej pomoże w budowaniu ścieżki kariery.
Nawiązanie współpracy z rekruterem oznacza przede wszystkim dostęp do ciekawych ofert pracy, dopasowanych do indywidualnych oczekiwań oraz spójnych z posiadanym doświadczeniem i kompetencjami. Znając nasze predyspozycje i ambicje, rekruter nie tylko będzie szukał dla nas najlepszych możliwości zawodowych, ale również pomoże przygotować się do rozmów i przejść przez wszystkie etapy rekrutacji. Omówi ponadto sytuację w branży – wskaże pracodawców, którzy poszukują obecnie pracowników, przedstawi obowiązującą siatkę płac i trendy rynkowe. Jeśli zdecydujemy się powierzyć naszą ścieżkę kariery rekruterowi, możemy również zyskać dodatkowe informacje o pracodawcy, które wykraczają poza wiedzę standardowo przekazywaną w trakcie projektu rekrutacyjnego. Firmy doradztwa personalnego, współpracując ze swoimi klientami przez lata, poznają ich zwyczaje, obowiązujące procesy oraz priorytety, którymi kierują się w czasie zatrudniania nowych pracowników. Możemy więc liczyć na pomoc w redagowaniu CV, np. poprzez wyróżnienie elementów najważniejszych z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Dodatkowo możemy zyskać informacje dotyczące cech osobowości czy stylu komunikacji osoby odpowiedzialnej za rekrutację po stronie potencjalnego pracodawcy. Wszystkie te informacje pozwalają stworzyć strategię rozmowy rekrutacyjnej, która podkreśli nasze atuty, zniweluje słabsze strony, a przede wszystkim zapewni pewność siebie w stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa o pracę. Jeszcze więcej korzyści czeka na nas w sytuacji, kiedy postawimy na współpracę z jednym, wybranym rekruterem. Wówczas możemy zbudować partnerską relację opartą na wzajemnym zaufaniu. Taka sytuacja pozwoli wejść rekruterowi w rolę doradcy i lepiej poznać nas samych. Dzięki temu będzie w stanie jeszcze lepiej pomóc nam w negocjacjach z potencjalnym pracodawcą. Znając oczekiwania obu stron, będzie dążył do osiągnięcia porozumienia, które ich usatysfakcjonuje.
Współpraca z rekruterem nie wyklucza poszukiwania pracy innymi sposobami, również na własną rękę. Warto jednak powiedzieć o tym rekruterowi i postawić na szczerość. Z jednej strony wiedza o rozważanych przez nas ofertach umożliwi lepsze zrozumienie potrzeb i przedstawienie nam lepszych propozycji zatrudnienia, z drugiej natomiast – pozwoli zapobiec sytuacji, w której nasza kandydatura trafi do jednego pracodawcy z dwóch różnych źródeł – od nas samych i reprezentującej nas agencji. Na początku współpracy z rekruterem warto ustalić zasady współpracy oraz wzajemnej komunikacji. Z mojego doświadczenia wynika, że warto powierzyć swój profil zawodowy rekruterowi przynajmniej na 3 tygodnie na zasadzie wyłączności. Kandydat i rekruter mają wspólny cel, dlatego warto podążać do niego wspólnie. Przyniesie to bez wątpienia najlepsze rezultaty. Dzięki współpracy z rekruterem kandydat nie będzie zdany na często lakoniczne informacje zawarte w ogłoszeniu i zyska na starcie przewagę nad konkurentami. Dodatkowo warto podkreślić, że kluczem do sukcesu w rekrutacji jest poznanie i zrozumienie potrzeb potencjalnego pracodawcy, na co pozwala współpraca z rekruterem specjalizującym się w określonej branży lub obszarze specjalizacyjnym.
Rafał Nowik, Consultant, Hays Poland
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.