ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Pytanie o potknięcia w życiu zawodowym ma na celu sprawdzenie czy kandydat wyciąga wnioski z trudnych sytuacji i czy czerpie z nich naukę. Badanie refleksyjności kandydata daje wymierne informacje odnośnie tego, czy dana osoba ma świadomość własnego stylu funkcjonowania i czy umie modyfikować swoje postępowanie, aby w przyszłości uniknąć podobnych błędów. Sposób przedstawienia w rozmowie określonego niepowodzenia manifestuje również dojrzałość biznesową kandydata.
Przed udaniem się na rozmowę rekrutacyjną warto zastanowić się nad przykładem realnego niepowodzenia, o jakim chcemy opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Najlepiej odnieść się do sytuacji, którą możemy obiektywnie opisać i która wniosła w nasze życie zawodowe istotną lekcję. Logiczna i przejrzysta narracja powinna być wolna od emocjonalnych dygresji, obarczania winą za niepowodzenie osób trzecich (np. współpracowników czy zarządu firmy) oraz stawiania się w roli osoby pokrzywdzonej. Sytuację należy ocenić w wyważony i profesjonalny sposób.
Aby dać dowód na gruntowne przeanalizowanie niepowodzenia, warto odnieść się do tego, jak dzisiaj zareagowalibyśmy w podobnych okolicznościach. Należy krótko opisać i wyjaśnić działania, które podjęlibyśmy, żeby zapobiec niepomyślnej sekwencji zdarzeń. Tym samym zapewnimy rekrutera, że posiadamy cenną zdolność autorefleksji – nieustannie poznajemy siebie i potrafimy modyfikować swoje zachowania. Refleksyjność przejawia się w podejmowanych działaniach, pomaga nie powielać schematów i wykształcać nowe sposoby reagowania. Historia o niepowodzeniu zawodowym powinna zawierać klarowne przemyślenia, czyli informację, w jaki sposób przekuliśmy trudną sytuację w sukces. Warto wspomnieć, jakie działania zostały podjęte, aby podobne niepowodzenie nie powtórzyło się w przyszłości i czego się dzięki temu nauczyliśmy. Można odnieść się do nabycia konkretnych kompetencji miękkich (np. efektywnego delegowania zadań, pracy w zespole, zarządzania projektami) oraz zyskania lub pogłębienia wiedzy merytorycznej, którą będziemy mogli wykorzystać w nowym miejscu pracy.
W trakcie opowiadania o potknięciu zawodowym warto zadbać o wiarygodność przekazu. Profesjonalna i logiczna komunikacja, wolna od emocjonalnej narracji i niezręcznych komentarzy, na pewno pomoże rozmówcy w zrozumieniu naszych intencji. Istotne jest, aby wyjaśnić rekruterowi, dlaczego wybraliśmy właśnie ten przykład i dlaczego dana sytuacja jest dla nas tak cennym doświadczeniem. Każda nuta fałszu, którą wyczuje osoba prowadząca rekrutację, może skutkować dodatkowymi pytaniami z jej strony. Należy zatem unikać generowania dodatkowych wątpliwości względem rzetelności naszej wypowiedzi i zadbać o jej spójność. Odpowiedź na pytanie o niepowodzenie w życiu zawodowym nie jest łatwa. Należyte przygotowanie i ustrukturyzowanie wypowiedzi z pewnością wpłynie pozytywnie na odbiór naszej osoby i zdecydowanie zwiększy szanse na wywarcie pozytywnego wrażenia na rekruterze. Warto nie dać się zaskoczyć – zwłaszcza, jeśli w przeszłości zdarzyło się nam odpowiedzieć na podobne pytanie w niefortunny sposób.
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.