ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Stres jest nieodłącznym elementem rozmów rekrutacyjnych, odczuwanym przez wszystkich kandydatów. Dla rekruterów i pracodawców to podwójne wyzwanie – z jednej strony sami nie wiedzą jak wymagające będzie dla nich spotkanie i jaka będzie mu towarzyszyć energia, natomiast z drugiej czują, że ich rolą jest m.in. obniżenie stresu kandydata i doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa jest komfortowa, a atmosfera sprzyja zadawaniu pytań.
O ile nie istnieją uniwersalne sposoby na poradzenie sobie ze stresem – każdy z nas jest inny, odmiennie reaguje i w indywidualny sposób radzi sobie z emocjami, o tyle możemy mówić o ogólnych zasadach, o których warto pamiętać przed każdym spotkaniem – również w kontekście rekrutacji. Tutaj podobnie jak w wielu innych sytuacjach, kluczem do sukcesu jest przygotowanie. To z kolei jest możliwe, jeśli kandydat otrzyma z wyprzedzeniem komplet informacji – m.in. precyzyjne wskazanie lokalizacji albo narzędzia do wideokonferencji, z którego korzysta firma, godziny rozpoczęcia i szacowanej długości oraz przebiegu spotkania.
Jak budować pozytywne doświadczenia kandydatów? Przeczytaj.
Takie informacje można zawrzeć w wiadomości przesyłanej do kandydatów wraz z uniwersalnymi poradami dotyczącymi przygotowania się do rozmowy. O czym warto wspomnieć? M.in. o tym, że dobrą praktyką jest wykorzystanie kilku minut przed spotkaniem na ukojenie nerwów, skoncentrowanie się oraz... oddychanie! Warto odliczyć 30 głębokich wdechów nosem i 30 szybszych wydechów przez usta. Kilka minut przed rozmową można także wykorzystać na rozciągnięcie się i rozgrzanie w kilku ruchach swojego ciała – rąk, ramion, szyi.
Najwyższy poziom stresu pojawia się już podczas rozmowy kandydata z rekruterem bądź pracodawcą. Warto przy tym pamiętać, że atmosferę rekrutacji buduje się od pierwszego słowa. Chcąc rozluźnić kandydata dobrze jest wykorzystać pierwsze minuty na przedstawienie się i podjęcie niezobowiązującej rozmowy. Pierwsze pytania mogą dotyczyć samopoczucia, pogody, obecnej sytuacji. Kolejnym krokiem – znacznie obniżającym stres kandydata – powinno być przedstawienie przebiegu spotkania, ale też szersze nakreślenie swojej roli w organizacji. Dobrze jest powiedzieć kandydatowi czym się zajmujemy i za co cenimy swoją pracę.
Najtrudniejsza i najbardziej stresująca dla kandydatów część rozmowy to ta, w której mierzą się z koniecznością odpowiedzi na szereg pytań. Dobrze o tym pamiętać i również ten etap przeprowadzić z dobrą energią. Jak to zrobić? Pozwolić kandydatowi zabłysnąć! Przygotować na początek otwarte pytania odnośnie kariery zawodowej, obowiązków i zrealizowanych dotychczas zadań. Dopytywać, dając możliwość poszerzenia odpowiedzi. Skupiać się na przyjemnych momentach w karierze, sukcesach, inicjatywach. Trudniejsze kwestie należy poruszyć pod koniec rozmowy, a wraz z nimi zostawić przestrzeń na pytania kandydata. Pamiętajmy, że nie każda osoba jest na tyle odważna albo pewna siebie, żeby znaleźć odpowiedni moment na zadawanie pytań. Zakomunikowanie kandydatowi, że z chęcią wyjaśnimy ewentualne niejasności lub przekażemy więcej informacji na interesujące go tematy, będzie dla niego dużym ułatwieniem.
Co jednak, jeśli mimo wszystko stres weźmie górę? W sytuacji, kiedy kandydat nie jest w stanie nic powiedzieć albo konstruktywnie odpowiadać na pytania, dobrze jest przejąć inicjatywę i podjąć temat stanowiska, które jest przedmiotem rekrutacji. Można szczegółowo opowiedzieć o tej roli, zespole i firmie, a następnie zapytać czy przedstawione informacje są dla niego nowe albo interesujące. Po takiej części rozmowy i uspokojeniu kandydata, powrót do zadawania pytań będzie łatwiejszy.
Pamiętajmy, że rekruter czy pracodawca to osoba prowadząca spotkanie i na niej spoczywa obowiązek kontrolowania sytuacji. Ogromne znaczenie ma postawa, uśmiech, kontakt wzrokowy i swobodny przebieg rozmowy. Nie można bać się przy tym ciszy, uzbroić się w nieco cierpliwości i wspierać kandydatów w kontynuowaniu wypowiedzi, gdy stres bierze górę.
Przeczytaj, jak skutecznie budować dobrą atmosferę w pracy.
Dobrze jest zwrócić też uwagę, że na komfort kandydata wpływa nie tylko atmosfera rozmowy oraz jej przebieg, ale również otoczenie. Jeśli jest to spotkanie bezpośrednie, to warto sprawdzić czy temperatura w pomieszczeniu, oświetlenie oraz ustawienie krzeseł składają się na przyjazną przestrzeń, w której chce się przebywać. W przypadku rozmowy zdalnej warto z kolei zadbać o usunięcie zbędnych elementów z otoczenia, które mogą rozpraszać kandydata, oraz zniwelowanie wszelkich hałasów.
Potrzebujesz wsparcia w realizacji procesów rekrutacyjnych? Sprawdź, jak możemy pomóc!
Autor: Olga Paprocka, Consultant w Hays Poland
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.