W poszukiwaniu talentów

Eksperckość w znajdowaniu unikalnych talentów – to wspólna domena klubu Manchester City FC i konsultantów w firmie rekrutacyjnej Hays.

Sport i biznes mają więcej wspólnego niż może się wydawać – w obu przypadkach rekrutacja jest kluczem do sukcesu. Zespół Manchester City na przestrzeni czterech sezonów wygrał rozgrywki Premier League dwa razy. Było to możliwe przede wszystkim dzięki utalentowanej kadrze zarówno na boisku, jak i poza nim. Jak skompletowano zwycięską drużynę?

Simon Wilson, Director of Football Services w Manchester City, jest odpowiedzialny za koordynację procesu znajdowania i pozyskiwania talentów do klubu. Z jego perspektywy, rekrutacja to o wiele więcej niż samo podpisanie spektakularnych kontraktów z gwiazdami piłki nożnej, jak na przykład zwerbowanie latem 2015 roku Raheema Sterlinga za rekordową kwotę 49 milionów funtów. – Kluczową rolę w procesie odgrywa globalna sieć naszych skautów, którzy są odpowiedzialni nie tylko za znajdowanie talentów, ale przede wszystkim za wyszukiwanie utalentowanych zawodników, którzy będą pasować do naszego zespołu i stylu gry – wyjaśnia Wilson i dodaje – Cały proces wymaga stałego wsparcia kadry pracującej poza boiskiem, do której zadań należy stworzenie zawodnikom warunków koniecznych do osiągnięcia sukcesu. 

Gracze przyszłości

W ostatnim oknie transferowym Manchester City wykazał się dużą aktywnością. Jednak tak jak wiele organizacji, stawiających na rozwój talentów i kompetencji obecnych pracowników, klub wierzy w kształcenie przyszłych gwiazd futbolu w ramach programu szkoleniowego City Football Academy. 

− Musimy zachować równowagę pomiędzy utrzymywaniem naszej konkurencyjności w walce o zawodników a dbaniem o rozwój utalentowanych przyszłych graczy – tłumaczy Simon Wilson – Mamy świadomość, że przeznaczanie ogromnych środków finansowych na każde okno transferowe jest niemożliwe. Dlatego wiele uwagi poświęcamy szkoleniu młodych talentów i stale inwestujemy w nasz program City Football Academy. Dzięki temu, młodzi zawodnicy rozwijają się razem z naszą infrastrukturą, przyjmują styl gry oraz wartości charakterystyczne dla Manchesteru City. 

Jako dowód może posłużyć przykład 20-letniego Georga Evansa, który zadebiutował we wrześniowym meczu rozgrywek Capital One Cup. Evans pochodzi z Manchesteru, a do MCFC dołączył w wieku sześciu lat i od tego czasu reprezentował klub we wszystkich grupach wiekowych – od drużyny do 8 lat aż do pierwszego składu.

Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu

Bez względu na to, czy rekrutacja dotyczy podmiotów zewnętrznych czy wewnętrznych, piłki nożnej czy biznesu, umiejętność wyszukiwania unikalnych kompetencji jest kluczowa. Jednak zdaniem Simona Wilsona, wyłapywanie talentów nie ogranicza się do szukania dobrych tylko pod względem piłkarskim graczy.

− Profesjonalni skauci patrzą na takie aspekty jak cechy charakteru, dyscyplina i etyka pracy wyznawana przez młodych zawodników. Celem programu City Football Academy jest rozwijanie umiejętności utalentowanych piłkarzy, ale również kształtowanie ludzi, którzy będą wiedzieć jak reprezentować klub, fanów i kluczowe wartości Manchesteru City – mówi Wilson.

Znalezienie ogromnego talentu jest niezmiernie satysfakcjonujące, jednak skauci Manchesteru City nie przyglądają się grze bramkarzy, jeśli akurat poszukują skrzydłowego. Tak działają konsultanci Hays – każde stanowisko należy obsadzić odpowiednim kandydatem.

Kwestia kultury

Tak jak w przypadku firm, kluby piłkarskie charakteryzuje unikalna filozofia i kultura ich funkcjonowania. Często są to czynniki decydujące o tym, czy dany zawodnik podpisze kontrakt. Simon Wilson wyjaśnia, że MCFC zawsze był klubem utrzymującym bliskie relacje ze swoją społecznością.

− Naszą pasją jest tworzenie fantastycznej drużyny dla naszych oddanych fanów – twierdzi Wilson – Naszą filozofią jest gra ofensywna oparta na posiadaniu piłki. Można to również przełożyć poza boisko – chcemy, aby nasi kibice byli zaangażowani i mieli poczucie, że pozostajemy z nimi w bliskiej relacji.

Faktycznie, piłka nożna najczęściej utożsamiana jest z ekscytującą rozgrywką na boisku. Jednak tak samo jak przedsiębiorstwa nie mogą funkcjonować bez spójnej pomocy działów wsparcia, kluby piłkarskie potrzebują całej armii ludzi pracujących poza boiskiem – od trenerów i fizjoterapeutów aż po działów marketingu i IT. Tutaj właśnie główną rolę pełni Hays.

− Sukcesy na boisku są możliwe dzięki pracy specjalistów poza nim – wyjaśnia Simon Wilson – Do rodziny Manchesteru City należą ludzie, którzy rozumieją historyczne wartości reprezentowane przez klub. Przyciąganie odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska jest dla MCFC niezwykle ważne, dlatego cieszymy się, że naszym partnerem jest Hays. 

Trust us, we find the best candidates on the market


 

Media contact

Contact the PR Team for more tailored support, including access to spokespeople, case studies, targeted articles or comment, bespoke research for your publication