W roku 2025 wyzwaniem dla firm będzie znalezienie złotego środka pomiędzy ograniczeniami budżetowymi, satysfakcją pracowników i atrakcyjną ofertą dla kandydatów. Nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę zmienność rynkowych trendów. Organizacje przyzwyczaiły się jednak do funkcjonowania w takich warunkach. Te, które najlepiej sobie z tym poradzą, w momencie ożywienia zyskają przewagę konkurencyjną.
Raport Płacowy 2025 | Trendy rekrutacyjne | Hays
HAYS POLAND
RAPORT PŁACOWY 2025Trendy na rynku pracy
Pobierz raport
2025 will be an unpredictable year, significantly influenced by the economic climate. However, regardless of whether we will witness the anticipated upturn, one thing is certain: Poland will not experience an employer-driven market.
On the one hand, organisations plan to recruit and very often expect challenges in securing necessary expertise. They are very cautious before deciding to launch recruitment processes, conducting thorough needs analysis before taking action. This translates into very precise expectations regarding candidates.
Although organisations are receiving an increasing number of CVs in response to job offers, professionals who meet the recruitment criteria are often not interested in changing jobs, and their salary expectations exceed the budgets set by employers.
Agnieszka KolendaExecutive Director, Hays Poland
TRENDY REKRUTACYJNE
Pomimo dużej niepewności, która definiuje strategię zatrudnienia firm na rok 2025, 86% pracodawców planuje rekrutacje. Jako główny powód takich decyzji wskazują rozwój biznesu. Może to oznaczać zarówno transformacje modelu działalności i nowe potrzeby kompetencyjne, jak i oczekiwanie ożywienia gospodarczego w nadchodzących miesiącach.
Pracodawcy planują rekrutować i prognozują, że ich aktywność na rynku pracy nie spadnie względem tej odnotowanej w minionym roku. Organizacje wciąż z dużą ostrożnością będą decydować się na uruchomienie rekrutacji, a tworzenie nowych miejsc pracy będą poprzedzać wnikliwą analizą szans i zagrożeń z tym związanych. Biorą jednak pod uwagę, że sytuacja rynkowa zmienia się dynamicznie, a wraz z nią – aktualne potrzeby i możliwości. Stąd też oczekując, że rok 2025 może przynieść wyczekiwane ożywienie, jako główny powód planowanych rekrutacji pracodawcy wskazują rozwój biznesu (49%) i potrzebę znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy zdecydują się odejść (35%).
Mniejsza aktywność rekrutacyjna nie oznacza, że pozyskiwanie pracowników stało się łatwe. Wciąż większość pracodawców (53%) w roku 2025 spodziewa się trudności rekrutacyjnych. Jako główny powód wskazują wysokie oczekiwania finansowe kandydatów, na które firma bardzo często nie jest w stanie odpowiedzieć.
STRATEGIE WYNAGRODZEŃ
Rok 2025 będzie kolejnym, w którym pracodawcy zaplanowali podwyżki i kolejnym, w którym skala prognozowanego wzrostu będzie mniejsza niż w ubiegłych latach. Podnieść płace planuje 79% firm, natomiast tylko co dziesiąta przewiduje, że podwyżki osiągną lub przekroczą poziom 10%. To aż o 8 pkt proc. mniej niż przed rokiem.
Oznacza to, że firmy są świadome, że będą musiały dostosować swoje siatki wynagrodzeń do trendów rynkowych. Podwyżki będą jednak miały albo ogólnofirmowy, inflacyjny charakter, albo będą przyznawane punktowo, tam, gdzie są absolutnie niezbędne. W niektórych organizacjach będą skierowane głównie do najmniej zarabiających, m.in. w związku ze wzrostem płacy minimalnej, w innych do ekspertów z najcenniejszymi kompetencjami.
W 2024 podwyżkę uzyskało 56% specjalistek i specjalistów, a więc o 11 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Fakt, że płaca blisko co drugiego respondenta w minionym roku nie wzrosła lub została zmniejszona, przekłada się na poziom satysfakcji z zarobków. Aż 59% pracowników deklaruje niezadowolenie z obecnego wynagrodzenia, a 48% jest zdania, że jest ono nieadekwatne do zakresu obowiązków. Profesjonaliści mają świadomość, że również w roku 2025 o podwyżkę może być trudniej.
JAKIE SĄ AKTUALNE TRENDY PŁACOWE?
Pobierz Raport płacowy 2025. Analiza wynagrodzeń oferowanych na ponad 500 stanowiskach powstała na podstawie rekrutacji zrealizowanych przez ekspertów Hays Poland w roku 2024. Raport zawiera minimalne, maksymalne i optymalne wynagrodzenia miesięczne brutto, oferowane osobom pracującym na pełny etat.
Po wypełnieniu formularza na podany przez Ciebie adres e-mail zostanie wysłany plik PDF z raportem.