Niepewność gospodarcza i geopolityczna sprawia, że firmy kierują się wzmożoną ostrożnością. Z większym namysłem niż w okresie post-pandemicznego ożywienia decydują się na uruchomienie rekrutacji i wnikliwie obserwują trendy płacowe. Niejednokrotnie stoją bowiem przed wyzwaniem optymalizacji kosztów w sposób, który nie ograniczy ich możliwości pozyskiwania i zatrzymywania talentów w organizacji.
Raport Płacowy 2024 | Trendy rekrutacyjne | Hays
HAYS POLAND
RAPORT PŁACOWY 2024Plany pracodawców: rekrutacje i podwyżki
Pobierz raport
Trendy rekrutacyjne
Pomimo mniejszej dynamiki rekrutacji i większej niepewności, aż 90% pracodawców zaplanowało rekrutacje na rok 2024. Chociaż ich plany najczęściej uwzględnią pozyskiwanie pracowników etatowych, to rośnie odsetek firm planujących wzmocnienie zespołów o kontraktorów B2B oraz pracowników tymczasowych. Istnieje prawdopodobieństwo, że mniej przewidywalne warunki gospodarcze i trudności w oszacowaniu, jak naprawdę będzie wyglądał rynek w 2024, skłaniają firmy do tworzenia bardziej elastycznej strategii zatrudnienia. Jednocześnie, spośród firm planujących rekrutacje, blisko połowa jest zdania, że liczba rekrutacji do pracy stałej wzrośnie w porównaniu z 2023.
59% organizacji wciąż oczekuje wyzwań związanych z pozyskiwaniem talentów. Chociaż odsetek pracodawców spodziewających się trudności rekrutacyjnych na przestrzeni roku spadł o 13 pkt. proc., to jednocześnie o 9 pkt. proc. wzrosła grupa organizacji, które tak naprawdę nie potrafią ocenić, czy pozyskiwanie pracowników przysporzy im wyzwań. Co więcej, 47% firm uważa, że na rynku występuje niedobór odpowiednich kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a 36% – że w Polsce konkurencja o pracowników jest wysoka.
Pracodawcy czekają zatem na rozwój sytuacji. Niektórzy mają poczucie, że rekrutacja specjalistów może być nieco łatwiejsza niż 2 lata temu. Wszyscy są jednak świadomi, że luka kompetencji nie działa na ich korzyść, a w momencie ożywienia na rynku pracy, pozyskanie i zatrzymanie talentów nie będzie łatwe.
Strategia wynagrodzeń
Analiza trendów płacowych pokazuje, że najwyższe podwyżki chwilowo są już za nami. Chociaż wzrosty wynagrodzeń w swojej strategii na rok 2024 ujęło aż 81% firm, to zaledwie 19% z nich przewiduje, że podwyżki przekroczą poziom 10%. Dla porównania, w roku 2023 wzrosty o takiej skali odnotowało 34% organizacji.
Słabnie również presja płacowa ze strony pracowników – 60% oczekuje, że ich wynagrodzenie wzrośnie, natomiast zdecydowana większość spodziewa się podwyżki mniejszej niż 10%. Aż 39% uważa z kolei, że ich płaca się nie zmieni. Może to świadczyć zarówno o większej niepewności po stronie pracowników, jak i świadomości wyzwań, z jakimi w wyniku wysokiej inflacji oraz trendów gospodarczych mierzą się firmy.
JAKIE SĄ AKTUALNE TRENDY PŁACOWE?
Pobierz Raport płacowy 2024. Analiza wynagrodzeń oferowanych na ponad 450 stanowiskach powstała na podstawie rekrutacji zrealizowanych przez ekspertów Hays Poland w roku 2023. Raport zawiera minimalne, maksymalne i optymalne wynagrodzenia miesięczne brutto, oferowane osobom pracującym na pełny etat.
Po wypełnieniu formularza otrzymasz dostęp do interaktywnego podsumowania kluczowych trendów oraz stawek. Jednocześnie na podany przez Ciebie adres e-mail zostanie wysłany plik PDF z raportem.