5 najważniejszych trendów na rynku pracy w 2025 roku

Trendy i prognozy: Rekrutacje, podwyżki, perspektywy zawodowe  

Agnieszka Kolenda

Rok 2024 upłynął pod znakiem niepewności oraz ostrożności – zarówno po stronie firm, jak i profesjonalistów. Decyzje pracodawców o uruchomieniu rekrutacji lub zwolnieniach poprzedzały pogłębione analizy i nierzadko próby up- lub reskillingu, a specjaliści często postrzegali zmianę pracy w kategorii ryzyka. Panującą sytuację najlepiej opisuje określenie „rynek kompetencji”, na którym to pracownicy z cennymi, niszowymi umiejętnościami i doświadczeniem zyskują największą przewagę. Co natomiast czeka nas w nadchodzących miesiącach?

Rynek pracy w 2025 będzie nieprzewidywalny i nieoczywisty, a wiele będzie zależało od koniunktury gospodarczej. Obserwacje ekspertów Hays pokazują, że dalsza stagnacja nie poskutkuje jednak powszechnymi redukcjami zatrudnienia, ale ożywienie może już zwiększyć apetyt firm na rekrutacje. Pewne jest natomiast to, że w Polsce nie doświadczymy rynku pracodawcy.

Jakie są aktualne trendy na rynku pracy?

Wraz z początkiem 2025 roku miała premiera kolejnej edycji Raportu płacowego Hays, który podsumowuje aktualne trendy HR i zawiera zestawienie płac na ponad 500 stanowiskach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z publikacji, które pokazują, jak będzie wyglądał rynek pracy w nadchodzących miesiącach. 

1. Rekrutacje wciąż przysparzają trudności, jednak firmy nie zamierzają ich wstrzymywać

Wyniki badania do Raportu płacowego pokazują, że pomimo dużej niepewności, która definiuje strategię zatrudnienia firm, aż 86% pracodawców planuje prowadzić rekrutacje w 2025 roku. Jest to wynik o 4 pkt proc. mniejszy niż przed rokiem, jednak wciąż większość firm prognozuje, że ich aktywność rekrutacyjna nie ulegnie zmianie lub będzie większa niż w roku 2024.

Podejście do pozyskiwania nowych pracowników nadal będzie charakteryzowało się ostrożnością, a firmy będą dokładnie analizować zmieniającą się sytuację rynkową. Taka presja w połączeniu z wysokimi oczekiwaniami kandydatów, ograniczeniami budżetowymi i luką kompetencji powoduje, że ponad połowa pracodawców, którzy planują rekrutować, spodziewa się wyzwań z tym związanych. To sprawia, że osoby odpowiedzialne za nadchodzące rekrutacje będą musiały wykazywać się wyjątkową wnikliwością i strategicznym podejściem, aby podejmować jak najlepsze decyzje pod kątem HR i finansowym.

2. Pracodawcy będą przyznawać podwyżki, ale mniejsze niż w ubiegłych latach

Atrakcyjne wynagrodzenie to jeden z najważniejszych elementów retencji pracowników. Nie dziwi zatem fakt, że firmy – pomimo ograniczeń budżetowych – wciąż starają się je przyznawać. Ich skala jest jednak mniejsza niż w 2024, kiedy to wzrost wynagrodzeń odnotowało 83% firm. Obecnie podnieść płace planuje 79% organizacji, natomiast tylko co dziesiąta przewiduje, że podwyżki osiągną lub przekroczą poziom 10%. To aż o 8 pkt proc. mniej niż przed rokiem.

Kto przede wszystkim będzie mógł liczyć na wyższe wynagrodzenie? W niektórych organizacjach podwyżki będą skierowane głównie do najmniej zarabiających, m.in. w związku ze wzrostem płacy minimalnej, w innych do ekspertów z najcenniejszymi kompetencjami.

Analizując obszar płac, warto też zwrócić uwagę, że z roku na rok spada odsetek profesjonalistów zadowolonych ze swoich zarobków. W tegorocznej edycji badania satysfakcję z wynagrodzenia deklaruje zaledwie 41% specjalistów i menedżerów.

3. Firmy wykazują nowe potrzeby kompetencyjne względem kandydatów

Umiejętności menedżerskie, sprzedażowe, cyfrowe i techniczne – to właśnie te kompetencje pracodawcy wskazują jako najpotrzebniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do pozyskania. W porównaniu z poprzednim rokiem, w górę na liście priorytetów przesunęły się umiejętności marketingowe i finansowe, natomiast nieco w dół – cyfrowe i inżynieryjne. Odzwierciedla to koncentrację firm na zwiększaniu zyskowności i bezpieczeństwa finansowego.

Jednocześnie aż 1/4 firm deklaruje braki kompetencyjne, które uniemożliwiają realizację obecnych celów organizacji. W najbliższym czasie pracodawcy powinni się zatem koncentrować na udoskonaleniu procesu przyciągania wykwalifikowanych ekspertów, ale też wzmacnianiu skuteczności programów re- i upskillingowych.

4. Specjaliści i menedżerowie patrzą na swoje perspektywy zawodowe z optymizmem

Pomimo ogólnej niepewności biznesowej i mniejszej aktywności rekrutacyjnej firm, ponad połowa profesjonalistów wciąż czuje się pewnie na rynku pracy. Specjaliści i menedżerowie wierzą, że ich kompetencje zostaną dostrzeżone i odpowiednio docenione. Bardzo prawdopodobne jest, że w momencie ożywienia rozpoczną aktywne poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Już teraz 51% profesjonalistów planuje zmianę pracy w 2025.

Chęć takiej zmiany może być silnie związana z ogólnym brakiem satysfakcji z pracy, która – jak wynika z badania – spada (-7 p.p. w porównaniu z 2024). Niezadowolenie to może z kolei wynikać m.in. z tego, że tylko co drugi ankietowany ma możliwość rozwoju kariery w obecny miejscu zatrudnienia. Tymczasem jest to jeden z głównych pozafinansowych czynników, które stanowią powód do rozważania tak zmiany pracodawcy, jak i przyjęcia oferty pracy.

5. Profesjonaliści coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję w pracy

AI rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, co nie pozostaje bez wpływu na pracę specjalistów i menedżerów. Odsetek osób wykorzystujących tę technologię w codziennej pracy w ciągu roku wzrósł o 23 pkt proc. do poziomu 46%.

Ułatwienia, jakie niesie za sobą AI, zauważają również pracodawcy. Nie tylko sądzą oni, że poprawia produktywność pracy, zwiększa kreatywność czy wspiera procesy analityczne, ale również bezpośrednio zachęcają zatrudnionych do korzystania z jej funkcjonalności.

Z drugiej strony, regularne poznawanie zaawansowanych możliwości AI przez pracowników może zwiększać obawy o przyszłość człowieka na rynku pracy. Już teraz 48% profesjonalistów boi się, że rozwój tej technologii ograniczy dostępne dla nich możliwości zawodowe. W obliczu tej rewolucji, warto udoskonalać swoje kompetencje miękkie, których technologa nigdy nie będzie w stanie zastąpić.

Rynek pracy w 2025: podsumowanie

Na początku 2025 oczekuje się, że będzie to rok dokładnych obserwacji i analiz, a także zauważania i elastycznego dopasowywania się do zmian. Wiele będzie także zależało do warunków gospodarczych. Bez wątpienia jednak najważniejszym zasobem są niezmiennie kompetencje i wieloletnie doświadczenie branżowe. Z kolei kluczowym wyzwaniem dla firm jest znalezienie złotego środka pomiędzy ograniczeniami budżetowymi, zadbaniem o satysfakcję najcenniejszych pracowników, stworzeniem atrakcyjnej oferty dla kandydatów i dążeniem do realizacji celów organizacji poprzez pozyskiwanie niszowych kompetencji.

Czy wiesz, jakie są obecnie zarobki w Twojej branży? Pobierz Raport płacowy i zapoznaj się ze stawkami na ponad 500 stanowiskach.

Na Twojej liście postanowień noworocznych znalazła się zmiana pracy? Nie zwlekaj i zobacz, jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autorki na LinkedIn

00

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.