UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Przed przystąpieniem do procesu aplikowania na oferty pracy, warto zrobić rozeznanie w czynnikach wewnętrznych (swoich kompetencjach, doświadczeniu, obecnej sytuacji zawodowej) oraz zewnętrznych (sytuacji na rynku pracy, składników oferty pracodawcy). Aby skutecznie przeanalizować wszelkie aspekty, skorzystaj z poniższego modelu SWOT.
Aby wybrać jak najlepszą, dopasowaną do Twojego profilu ofertę pracy, zastanów się nad swoimi zaletami. Stwórz listę kompetencji, którymi dysponujesz i pomyśl, na jakim stanowisku można je wykorzystać. Weź również pod uwagę odbyte kursy i szkolenia oraz posiadane doświadczenie. Dzięki temu wyeliminujesz oferty, w których przedstawiono zbyt wysokie (lub niskie) wymagania. Pamiętaj także, aby uwzględnić swój typ osobowości, bowiem nie wszystkie role mogą być uniwersalne i odpowiadać każdemu pracownikowi.
W kolejnym kroku pomyśl nad swoimi słabszymi stronami. Z jakimi zadaniami radzisz sobie gorzej? Które obszary wymagają udoskonalenia? Czy posiadasz cechy, które mogłyby utrudnić Ci wykonywanie danej pracy?
W przypadku analizy swoich wad należy przeprowadzić ją w sposób uczciwy i realistyczny. Nikt nie posiada samych pozytywnych cech, a zatem nie warto przed samym sobą kreować się na wzorowego kandydata. Robiąc dokładne rozeznanie w słabych stronach, zwiększysz swoją samoświadomość, szybciej znajdziesz odpowiednią dla siebie rolę i w sposób kompletny zaprezentujesz się podczas późniejszej rozmowy z rekruterem.
Po przeanalizowaniu czynników wewnętrznych (swoich mocnych i słabych stron), zastanów się nad pozytywnymi czynnikami zewnętrznymi – w tym przypadku nad korzystnymi aspektami podjęcia pracy na określonym stanowisku, w określonej firmie. Pomyśl, jakie możliwości może zaoferować Ci pracodawca, jakie szanse związane są z danym stanowiskiem, a także jaki wpływ na przebieg Twojej kariery będzie miało przyjęcie propozycji konkretnej firmy.
Na tym etapie warto porównać kilka ogłoszeń ze sobą, aby zyskać jak najlepsze rozeznanie w sytuacji rynkowej (optymalnych wynagrodzeniach oferowanych na danym stanowisku, potrzebach i wymaganiach pracodawców itd.). Dzięki zestawieniu ogłoszeń i poddaniu im ocenie zwiększysz swoje szanse na wybranie najkorzystniejszej oferty. Aby dowiedzieć się więcej o wynagrodzeniach, skorzystaj z bezpłatnych publikacji o stawkach oferowanych specjalistom, np. Raportu Płacowego Hays.
Na koniec, spróbuj prześledzić potencjalne zagrożenia, wynikające z podjęcia współpracy z daną firmą. Zastanów się nad stabilnością zatrudnienia, ewentualnym niedopasowaniem do kultury organizacyjnej, dynamiką zmian w branży czy potencjalnymi zbyt wysokimi wymaganiami przełożonego. Pomyśl też, na które zagrożenia masz wpływ i w jaki sposób możesz je zminimalizować. To pozwoli Ci wytypować ofertę, z którą będzie wiązać się jak najmniejsze ryzyko.
Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie w rekrutacji? Przeczytaj o najczęstszych błędach kandydatów.
Nie spełniasz wszystkich wymagań pracodawcy? Przeczytaj, dlaczego mimo wszystko warto aplikować na ofertę.
Autorka: Agnieszka Pietrasik, Executive Director w Hays Poland
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.