UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Syndrom wypalenia zawodowego znacząco wpływa na samopoczucie i efektywność w pracy. Najczęstszymi objawami są utrata energii, nadmierna drażliwość, a także niechęć do wykonywania obowiązków zawodowych i zaniżona samoocena. Jest to problem, którego nie należy lekceważyć, aby nie dopuścić do pogorszenia zdrowia i wystąpienia sytuacji, w której dalsze wykonywanie określonej pracy przestanie być możliwe.
Jakie kroki należy podjąć, aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Aby skutecznie zwalczyć wypalenie zawodowe, należy dokładnie poznać jego przyczyny. Dokonaj analizy bodźców, które mogły wpłynąć na tę sytuację. Weź pod uwagę wszelkie aspekty Twojej pracy, które oceniasz negatywnie, tj. budzą Twoją frustrację lub znudzenie.
Przemyśl, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej kariery. Zastanów się nad możliwościami dostępnymi na rynku pracy i porównaj je z umiejętnościami, które posiadasz. Czy obecnie możliwe jest podjęcie pracy w nieco innym zawodzie lub funkcji, czy też niezbędne jest pozyskanie nowych kompetencji?
Dzięki dogłębnemu poznaniu swoich potrzeb, a także źródła wypalenia zawodowego, skuteczniej wyeliminujesz ze swojej drogi zawodowej te elementy, które ponownie mogłyby Ci zaszkodzić. Pozwoli Ci to także na podjęcie konkretnych działań, które umożliwią Ci zmienić ścieżkę kariery i ponownie odnaleźć satysfakcję w życiu zawodowym.
Pamiętaj, że zjawisko wypalenia zawodowego jest naturalne i może zdarzyć się każdemu. Nie warto zatem obarczać siebie odpowiedzialnością i postrzegać tę sytuację jako całkowicie uniemożliwiającą dalszy rozwój. Potraktuj ją jako okazję do jeszcze lepszego poznania siebie i wprowadzenia wartościowych zmian.
Nie ignoruj objawów syndromu i podejdź do sprawy optymistycznie. Pozytywne nastawienie i szybka reakcja na pojawiające się symptomy pozwolą bowiem na sprawniejsze odzyskanie poczucia samospełnienia i zadowolenia w miejscu pracy. Pamiętaj także, aby nie bać się ryzykować, bowiem każde nowe doświadczenie może stanowić inspirację lub lekcję na przyszłość.
Niezależnie od Twojej decyzji, sprawnie przejdź do działania. Może to być zarówno aplikowanie do innych organizacji, jak również poszerzanie swoich kompetencji dzięki szkoleniom lub konferencjom branżowym. Systematycznie analizuj swoje postępy, aby jak najlepiej dopasować dalsze kroki do własnych preferencji i możliwości.
Pamiętaj również, że walka z wypaleniem zawodowym nie musi łączyć się z nadmiernie wiążącymi czy ryzykownymi decyzjami. Często pomocny okazuje się zwykły wypoczynek, podczas którego całkowicie odetniesz się od pracy i wyłączysz wszelkie urządzenia służbowe. Udaj się zatem na wakacje, a po powrocie oceń swoje zaangażowanie w pracę.
Jeżeli regeneracja nie rozwiązała Twojego problemu, to nie ukrywaj swoich problemów i zwróć się po pomoc do menedżera. Częstą praktyką, którą stosują liderzy w obliczu wypalenia zawodowego swoich podwładnych, jest zachęcanie ich do uczestnictwa w warsztatach lub spotkań z terapeutą.
Możliwe, że w firmie działa program wellbeingowy, zawierający np. webinary z ekspertami czy konsultacje z psychologiem. W sytuacji, gdy problem wypalenia zawodowego już się pojawił, bardzo często profesjonalna pomoc psychologiczna staje się bowiem niezbędna.
Chcesz zmienić pracę? Prześlij nam swoje CV - konsultanci Hays znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę.
Planujesz stworzyć swój plan kariery na nowo? Przeczytaj, jak to zrobić.
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.