Jak zadbać o integrację w zespole?

Wskazówki dla menedżerów – integracja offline i online

Integracja pracowników, czyli działania mające na celu włączenie i wzmocnienie ich poczucia przynależności do danego zespołu, to bardzo ważny element zarządzania. Ułatwia bowiem współpracę i komunikację, rozwija partnerskie relacje, a także ma pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny zatrudnionych. Jeśli jesteś menedżerem, który szuka sposobów na poprawienie atmosfery i zbudowanie poczucia jedności w zespole, przeczytaj poniższy poradnik, aby poznać sposoby na integrację pracowników – zarówno offline, jak i online.

Możliwość bycia częścią zgranego, dobrze rozumiejącego się i wspierającego zespołu to dla pracowników duża wartość i motywacja do codziennej pracy. Bez wątpienia to również powód do dumy dla menedżera. Należy jednak pamiętać, że to właśnie w rękach osób zarządzających leży lwia część tego sukcesu. Jak go urzeczywistnić?

Integracja pracowników offline

Stacjonarny lub hybrydowy model pracy zdecydowanie sprzyja integracji pracowników. Warto jednak pamiętać, że sam fakt spotykania się w biurze często nie wystarczy. Poznaj 5 sposobów na zintegrowanie zespołu:

1. Zespołowy lunch

Wspólne zjedzenie posiłku to jeden z najprostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych pomysłów na integrację zespołu. Jedzenie to w końcu nie tylko podstawowa potrzeba człowieka, ale w tym kontekście przede wszystkim silne narzędzie socjalizacji i pielęgnowania relacji, któremu towarzyszą rozmowy i obserwacje. Na czas obiadu warto rozważyć maksymalne ograniczenie tematów biznesowych tak, aby każdy z członków zespołu mógł realnie odpocząć, poczuć się komfortowo i tym samym poznać się lepiej.

Warto pamiętać, że aktywność ta nie musi odbywać się w formie oficjalnego wyjścia na obiad do restauracji. Podobne korzyści mogą przynieść regularne, wspólne przerwy na lunch czy kawę w biurze. Chodzi w tym przede wszystkim o bycie razem i celebrowanie chwili.

2. Wolontariat pracowniczy

Wolontariat zespołowy w czasie pracy to jeden z elementów CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspólna aktywność w ramach określonej liczby dni lub godzin w skali roku na rzecz wybranej grupy beneficjentów to nie tylko ogromna wartość sama w sobie, ale też okazja do wzmocnienia poczucia sprawczości i wspólnotowości u pracowników. A możliwości jest naprawdę wiele – grupowa pomoc w fundacjach, wizyty w schroniskach czy sprzątanie lasu.

Z badania Hays przeprowadzonego pod koniec 2024 roku wynika, że tylko 19% specjalistów ma dostęp do wolontariatu pracowniczego. Chcąc jednak przeprowadzić udaną i jednocześnie dobroczynną akcję integracyjną, zdecydowanie warto pochylić się nad rozwojem tego obszaru w EVP firmy (Employee Value Proposition – oferta pracodawcy). Bez wątpienia będzie to miało pozytywny wpływ również na zaangażowanie i lojalność zatrudnionych.

3. Warsztaty grupowe

Jak wynika z wielu badań i obserwacji ekspertów Hays, możliwość poszerzania swoich umiejętności i nauki nowych rzeczy to kwestia bardzo istotna dla profesjonalistów. Warto ten fakt wykorzystać, organizując dla pracowników spotkanie, w ramach którego będą mogli spróbować czegoś, z czym jeszcze nie mieli do czynienia. W ofercie wielu firm w całej Polsce można znaleźć ciekawe propozycje warsztatów artystycznych, kulinarnych, związanych z robieniem własnych kosmetyków czy aktywnością fizyczną, np. jogą.

Angażujące spotkanie skupione wokół danej dziedziny z pewnością będzie nie tylko ciekawym sposobem na „reset”, ale przede wszystkim umożliwi współpracownikom lepsze poznanie się oraz wzajemne odkrycie swoich talentów i potencjału.

4. Konkursy i wyzwania

Dobrym sposobem na zintegrowanie pracowników może być również wprowadzenie do zespołu pozytywnej konkurencji, np. w formie wyzwań i konkursów. Aktywności te mogą odnosić się zarówno do celów i rezultatów pracy, np. kto szybciej osiągnie KPI, jak i dotyczyć sytuacji z życia codziennego, np. kto odnotuje największą liczbę kroków w danym okresie.

Szczególnie w większych zespołach warto maksymalnie wykorzystać fakt, że pracuje w nim wiele – często bardzo różnych osób – i podzielić pracowników na grupy, aby wyzwania lub konkursy opierały się przede wszystkim o współpracę i wzajemną wiedzę o sobie. Będzie to miało pozytywne przełożenie na codzienne relacje, pracę i mobilizację zatrudnionych.

5. Gry teambuildingowe

Gry teambuildingowe i kooperacyjne to bardzo często element wyjazdów integracyjnych firm. Nic dziwnego, bowiem sytuacja, w której zespół musi odpowiednio zarządzić komunikacją i podziałem obowiązków w celu rozwiązania zadania lub zagadki niosą za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jednak budują pozytywne, wspierające relacje i wzmacniają poczucie sprawczości oraz grupowej odpowiedzialności u pracowników. W tym celu nie trzeba jednak czekać na wyjazd integracyjny, a np. w ciągu tygodnia wybrać się z zespołem do sali zagadek, escape roomu czy na grę miejską.

Skuteczną alternatywą będzie również zorganizowanie podobnej aktywności w biurze. W tym celu wystarczy nawet pusta przestrzeń i zestaw gier planszowych lub konstrukcyjnych à la Maszyna Goldberga.

Integracja pracowników online

Pomimo rosnącego na popularności powrotu do biur, wiele firm wciąż pracuje wyłącznie zdalnie i nie spotyka się stacjonarnie. To powoduje, że kwestia integracji pracowników może wydawać się nieco bardziej skomplikowana. Jest jednak równie możliwa i potrzebna, co ta odbywająca się na żywo.

Chcąc zintegrować zdalny zespół, można oczywiście skorzystać z uniwersalnych rozwiązań opisanych wyżej, takich jak (wirtualny) lunch lub wspólna kawa, czy też organizacji konkursów i wyzwań (grywalizacja). Warto jednak wykorzystać też inne zasoby, które umożliwią pracownikom lepsze poznanie się i wzmocnią pozytywną atmosferę w zespole.

Można do nich zaliczyć różnorodne gry i aplikacje takie jak:

  • quizy wiedzy (również spersonalizowane o zespole, który mogą stworzyć chętne osoby)
  • gra „Kto najprawdopodobniej…”
  • gra „Dwie prawdy i kłamstwo”,

ale też webinary i warsztaty online. W dobie cyfryzacji nie brakuje bowiem firm na rynku, które oferują ciekawe spotkania, np. sesję jogi czy tworzenie „lasu w słoiku” na kamerkach.

Feedback przede wszystkim

Na koniec warto pamiętać, że analizując dostępne aktywności integracyjne, warto pod uwagę wziąć również pomysły pracowników, a także ich opinie o poprzednich integracjach. To właśnie szczery dialog, zaufanie i zrozumienie budują prawdziwie zintegrowany zespół.

Chcesz jeszcze bardziej wzmocnić swój Employer Branding? Porozmawiajmy o Twoich potrzebach.

Czy wiesz, co obecnie liczy się dla profesjonalistów? Pobierz Raport płacowy i odkryj, jakie plany zawodowe mają specjaliści i menedżerowie.

00

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Trust us, we find the best candidates on the market

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.