Wymierne rezultaty pracy – jak je przedstawić w CV?

Konkretne przykłady w CV, które potwierdzą Twoje osiągnięcia

Alicja Malok

Jedną z najważniejszych cech dobrego CV jest przedstawianie informacji w sposób konkretny i jednoznaczny. Doprecyzowanie swoich osiągnięć wynikających z dotychczasowych obowiązków służbowych lub posiadanych kompetencji pozwala bowiem osobie prowadzącej rekrutację lepiej poznać profil kandydata. To z kolei stanowi duże ułatwienie w podejmowaniu ostatecznej decyzji o przyjęciu bądź odrzuceniu aplikacji. Jak zatem wymiernie zaprezentować swoje sukcesy w CV?

Zachęcające i profesjonalne CV wcale nie bazuje na ilości przedstawionych informacji, a na ich jakości. Liczne frazesy czy sztampowe sformułowania zwykle niewiele mówią o umiejętnościach i możliwościach kandydata, co może mieć negatywny wpływ na ogólny odbiór przesłanej aplikacji. Przygotowując CV, postaw na konkretne przykłady.

Osiągnięcia w CV – tylko mierzalne i skonkretyzowane

Nie ulega wątpliwości, że zarówno każdy kandydat, jak i rekruter czy pracodawca może inaczej definiować sukcesy zawodowe. Dlatego też tak ważne jest zaprezentowanie przykładów, które dokładniej określą Twoje zdolności, możliwości oraz potencjał.

W wielu przypadkach wymiernym osiągnięciem lub rezultatem pracy będą liczby – i wcale nie trzeba pełnić funkcji związanej ze sprzedażą, aby je zebrać. Możesz podać wartościowe, konkretne osiągnięcia także wtedy, gdy zarządzasz zespołem i projektami, współpracujesz z klientami, cechujesz się dużą produktywnością i podejmujesz aktywności na rzecz rozwoju osobistego.

Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i poznaj blisko 30 przykładów na skonkretyzowanie rezultatów swojej pracy w CV. Wybrane informacje wpisz do sekcji związanej z doświadczeniem zawodowym jako podpunkt do obowiązków służbowych na dotychczasowych stanowiskach.

1. Zarządzanie zespołem

Stanowisko menedżerskie wymaga posiadania wielu ważnych umiejętności – komunikacyjnych, przywódczych, podejmowania decyzji, elastyczności. Aby je podkreślić i przedstawić wymierne efekty swojej pracy w roli kierowniczej, możesz podać:

  • Liczbę osób, którymi zarządzasz
  • Liczbę lokalizacji (filii), za które jesteś odpowiedzialna_ odpowiedzialny
  • Wskaźnik rotacji pracowników w zespole
  • Liczbę podwładnych, którzy uzyskali awans

2. Zarządzanie projektem lub współpracą z klientem (account management)

Role związane z zarządzaniem projektem lub profilem klienta bywają bardzo różnorodne. Bez podania szczegółów osiągnięć, osoba zapoznająca się z Twoim CV, nie będzie w stanie wiele z tego wywnioskować. Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, wpisz do dokumentu:

  • Liczbę projektów lub profili klientów, którymi zarządzasz
  • Liczbę projektów zakończonych sukcesem
  • Odsetek projektów zrealizowanych zgodnie z harmonogramem lub wcześniej, przed terminem
  • Odsetek utrzymanych współprac z klientami
  • Liczbę nowych projektów lub współprac z klientami podjętych na przestrzeni miesięcy/ lat
  • Liczbę budżetów, za które odpowiadasz
  • Wartość negocjowanych umów z klientami wyrażona w PLN
  • Wskaźnik zadowolenia klientów, z którymi współpracujesz

3. Produktywność i skuteczność działania

Obecnie jedną z bolączek rynku pracy jest zwiększanie i podtrzymywanie wysokiej produktywności pracowników. Jeżeli uważasz, że na co dzień wykazujesz się dużą wydajnością i efektywnością, uargumentuj to konkretnymi, wymiernymi przykładami. Wyróżnij się spośród innych kandydatów i przyciągnij uwagę rekrutera, wpisując do CV:

  • Liczbę zadań (obowiązków służbowych), którymi zajmujesz się na co dzień lub na przestrzeni tygodnia
  • Liczbę rozmów – z klientami, inwestorami, interesariuszami, które zazwyczaj podejmujesz na przestrzeni tygodnia/ miesiąca
  • Wskaźnik odpowiedzi na zapytania
  • Liczbę problemów klientów lub zgłaszanych „ticketów”, które zazwyczaj rozwiązujesz w ciągu tygodnia/ miesiąca
  • Różnicę w czasie rozwiązywania problemów lub zamykania projektów po wdrożeniu Twoich usprawnień
  • Liczbę spotkań, które prowadziłaś_ prowadziłeś
  • Kwotę pieniędzy zaoszczędzonych w wyniku prowadzonych przez Ciebie negocjacji
  • Wskaźnik wzrostu udziału firmy w rynku
  • Odsetek osiągniętych celów lub procent realizacji targetu

4. Rozwój osobisty

Otwartość na rozwój i naukę to postawa, której poszukują pracodawcy. Podejście ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania wiedzy, czyli tzw. lifelong learning nie tylko pozwala budować eksperckość i zachować wysoką efektywność w pracy, ale również pozytywnie wpływa na satysfakcję z życia. Jeżeli podejmujesz aktywności na rzecz rozwoju osobistego, skonkretyzuj je, podając:

  • Liczbę oraz rodzaj odbytych kursów
  • Liczbę oraz rodzaj uzyskanych kwalifikacji lub certyfikacji
  • Liczbę oraz rodzaj umiejętności zdobytych na przestrzeni lat
  • Liczbę nagród lub wyróżnień
  • Liczbę pracowników, których szkoliłaś_ szkoliłeś lub prowadziłaś_ prowadziłeś w procesie mentoringu
  • Liczbę Twoich awansów

Jak monitorować efekty swojej pracy?

Wymierne rezultaty oraz mierzalne osiągnięcia to bardzo ważny element CV. Niewątpliwie wyróżni Cię na tle innych kandydatów i zaimponuje rekruterowi. Zanim jednak umieścisz wyniki oraz liczby w dokumentach aplikacyjnych, musisz je odpowiednio zebrać. Istnieje kilka sposobów na monitorowanie postępów w pracy.

Jednym z nich jest odwoływanie się do popularnych wskaźników, np. KPI, które dotyczą efektywności. Takie mierniki wykorzystywane są w wielu organizacjach i dostęp do nich ma zarówno pracownik, jak i jego szef. Jest to duże ułatwienie w śledzeniu postępów i wdrażania działań naprawczych.

Aby nie zapomnieć o konkretnych wynikach i sukcesach, możesz również prowadzić dziennik. Regularnie zapisuj swoje osiągnięcia i kluczowe liczby, aby śledzić to, jak ulepszasz swoją pracę. Tak uporządkowane i konkretne informacje będą przydatne nie tylko w kontekście przygotowywania CV, ale i Twojego rozwoju.

Dużą pomocą w zbieraniu informacji dotyczących efektów Twojej pracy będą także narzędzia technologiczne. Obecnie istnieje wiele intuicyjnych, bezpłatnych aplikacji pozwalających zwiększyć produktywność, a także monitorujących lub pomagających planować dzień pracy i listę zadań do wykonania. Na pewno znajdziesz taką, która pomoże zmierzyć wskaźniki, na których zależy Ci najbardziej.

Chcesz osiągnąć sukces w rekrutacji? Przejdź przez cały proces zmiany pracy z kompleksowym poradnikiem Hays.

Czy wiesz, czego spodziewać się na rynku w najbliższych miesiącach? Zapoznaj się z przeglądem najnowszych trendów.


Alicja Malok

Senior Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Trust us, we find the best candidates on the market

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.