Jak zostać kontraktorem IT?

IT contracting – znajdź swój pierwszy projekt w 5 krokach

Andrzej Nieśpiałowski

Współpraca w oparciu o kontrakt, nazywana też contractingiem, to rozwiązanie popularne w wielu branżach. Zazwyczaj jednak funkcjonuje w obszarze IT i zakłada posiadanie własnej działalności gospodarczej oraz świadczenie usług klientowi, często za pośrednictwem agencji. Profesjonalistom zapewnia dużą elastyczność i daje możliwość zdobycia różnorodnego doświadczenia. Dla firm to z kolei szansa na sprawne i elastyczne pozyskanie brakujących kompetencji technologicznych.

Wielu profesjonalistów z branży IT zamiast bezpośredniego zatrudnienia u pracodawcy, preferuje pracę projektową w postaci contractingu. W obliczu dynamicznie zmieniających się potrzeb kompetencyjnych firm, niewątpliwie jest to rozwiązanie warte rozważenia. Jeśli posiadasz doświadczenie w branży IT, kierunkowe wykształcenie lub po prostu wysoko rozwinięte kompetencje cyfrowe, przeczytaj, co zrobić, aby znaleźć swój pierwszy projekt.

Jak rozpocząć karierę jako kontraktor IT?

Contracting to forma współpracy, która będzie od Ciebie wymagać zaangażowania w nieco innej postaci, niż w przypadku tradycyjnego zatrudnienia wewnętrznego. Jak powinien wyglądać proces przejścia na pracę projektową?

1. Upewnij się, że jest to forma współpracy dla Ciebie

Contracting to nie tylko korzyści w formie atrakcyjnych zarobków i preferencyjnej formy opodatkowania, elastyczności czy niezależności, ale również dodatkowe obowiązki, które nie występują w przypadku umowy o pracę. Bycie kontraktorem wiąże się z samozatrudnieniem, a więc zarządzaniem swoimi projektami, finansami i ubezpieczeniem na własną rękę.

Chcąc docelowo pracować na różnych projektach, w różnych firmach, niezbędne jest również bycie proaktywnym, odpowiednie wycenianie swoich kompetencji i umiejętne „sprzedawanie” swoich usług. Pod uwagę należy wziąć również potencjalną zmienność w comiesięcznym wynagrodzeniu.

2. Zbadaj zapotrzebowanie na rynku

Ważnym elementem świadomego budowania kariery jest przeanalizowanie popytu i warunków rynkowych. Korzystając z raportów i artykułów branżowych, ale też wiedzy i wskazówek swojej sieci kontaktów, przeanalizuj, na co możesz liczyć jako kontraktor. Jakie jest obecne zapotrzebowanie kompetencyjne firm? Jak inni kontraktorzy wyceniają swoje umiejętności i jak na ich tle wypadają Twoje zdolności? Które kompetencje warto dodatkowo rozwijać, aby nie stracić zainteresowania firm swoimi usługami?

Poznaj aktualne trendy płacowe w IT contractingu lub przejrzyj oferty pracy, aby poznać oczekiwania firm z branży IT.

3. Podejmij kroki formalne

Contracting B2B opiera się na własnej działalności gospodarczej, a więc niezbędne będzie jej założenie i zgłoszenie do ubezpieczyciela (ZUS). W celu zarządzenia kwestiami finansowymi, w tym fakturami, podatkami i innymi rozliczeniami, pomocne może być również nawiązanie współpracy z osobą wykwalifikowaną w księgowości. Pamiętaj jednak, aby wykonać te kroki w oparciu o dokładny research i wiedzę ekspertów.

Wielu kontraktorów decyduje się również na świadczenie swoich usług za pośrednictwem agencji. Wówczas mogą oni liczyć na wsparcie administracyjne, benefity i doradztwo w karierze.

Znajdź pracę jako kontraktor z Hays.

4. Zadbaj o swoją markę osobistą

Aby zwiększyć swoją szansę na przebicie się w branży, zadbaj o personal branding, czyli budowanie swojej marki osobistej. Zdecydowanie na plus będzie aktywność na LinkedIn, GitHubie lub własnym blogu. Możesz również pójść w stronę mniej biznesowych kanałów – mediów społecznościowych, na których będziesz dzielić się swoją wiedzą. Pokaże to również Twoje kompetencje miękkie, np. komunikacyjne czy budowania relacji z odbiorcami, które obecnie są niezbędne, również w branży IT.

Więcej o budowaniu silnej marki osobistej dowiesz się tutaj.

5. Zacznij szukać projektów

Na rynku możesz znaleźć projekty w branży IT na wiele różnych sposobów. Oczywistym jest poszukiwanie ich na portalach pracy. Wiele atrakcyjnych możliwości zawodowych znajdziesz też na LinkedIn, gdzie możesz nawiązać kontakt z rekruterami lub poprosić o polecenia swoją sieć kontaktów.

Ponadto jeśli istnieje konkretna firma, z którą chciałabyś_ chciałbyś współpracować, pamiętaj także o mniej popularnym, ale często skutecznym źródle, jakim jest ukryty rynek pracy. O co w nim chodzi? To w rzeczywistości oferty pracy, które nie są promowane lub nawet oficjalnie nie istnieją. Opierają się natomiast na sieci kontaktów i nieco bardziej bezpośrednim docieraniu do pracodawców – wysyłaniu im CV, spotykaniu się z nimi na wydarzeniach branżowych, networkingowaniu czy też kontaktowaniu się z konsultantami agencji rekrutacyjnych.

Długofalowa korzyść

Contracting w branży IT może być dobrym wyborem, jednak przejście na tę formę współpracy będzie wymagać od Ciebie podjęcia dodatkowych, opisanych powyżej działań. Dokładna autorefleksja, zbadanie rynku i podjęcie kroków formalnych będą w tym celu niezbędne. Perspektywy bywają jednak na tyle pozytywne, że zdecydowaniem warto poświęcić na to swój czas. Do dzieła – powodzenia!

Skuteczne negocjacje: czy wiesz jak je przeprowadzić? Przeczytaj artykuł i przygotuj się na negocjowanie umów oraz stawek.

Nowoczesne formy współpracy to nie tylko contracting. Dowiedz się więcej z raportu.


Andrzej Nieśpiałowski

Recruitment Leader w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Trust us, we find the best candidates on the market

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.