ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Branża energetyczna stoi w obliczu bezprecedensowego braku talentów z zakresu energii odnawialnej. Co mogą zrobić pracodawcy, aby pozyskać brakujące kompetencje? Jak zwiększyć zatrudnienie w tym obszarze? Poznaj 3 wskazówki, które mogą w tym pomóc.
Chcąc osiągnąć cele dyrektywy Unii Europejskiej, przedsiębiorcy z krajów członkowskich muszą pozyskać najlepsze talenty, które pomogą rozwijać zieloną gospodarkę i tworzyć zrównoważone rozwiązania. Jak tego dokonać w obliczu luki kompetencji?
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na „zielone” kompetencje, wiele firm słusznie poszukuje możliwości podnoszenia i rozwijania umiejętności u swoich obecnych pracowników.
Branża energetyczna na całym świecie zatrudnia obecnie 32 miliony osób specjalizujących się w paliwach kopalnych. Wielu z nich to przedstawiciele starszych pokoleń pracowników, którzy działają wyłącznie w obszarze tradycyjnych źródeł energii. Dzięki zagwarantowaniu im możliwości przekwalifikowania, mogą stać się częścią pozytywnej, zielonej transformacji.
Już teraz istnieje wiele programów, takich jak ogólnoeuropejski Pact for Skills, które wspierają firmy z sektora prywatnego i publicznego w rozwoju pracowników w kierunku odnawialnych źródeł energii. Pomagają one organizacjom uniknąć barier w zrównoważonych działaniach, które mogłyby wynikać z luki kompetencji. Skorzystanie z podobnych programów może przynieść wiele korzyści – zarówno firmom, jak i pracownikom, np.:
O ile w skali globalnej kobiety stanowią 39% osób zatrudnionych we wszystkich obszarach rynku, o tyle w branży energetycznej odsetek ten wynosi zaledwie 16%. Taka luka płci uniemożliwia firmom dostęp do cennego potencjału.
Z czego może wynikać maskulinizacja branży? W toku studiów kobiety mogą być zniechęcane do rozwijania kariery w dziedzinach STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka) z uwagi na przekonanie, że obszar ten jest domeną typowo męską. W trakcie pracy z kolei ich niechęć może być związana z uprzedzeniami ze względu na płeć – w branży energetycznej kobiety otrzymują wynagrodzenie o 20% niższe niż mężczyźni. Ponadto w tym sektorze, w zależności od specjalizacji zajmują zaledwie 12-17% wszystkich stanowisk kierowniczych wyższego szczebla.
Jednak wraz z rosnącą presją na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju, pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na niewykorzystanie potencjału kobiet. W jaki sposób branża może zatem dążyć do równości płci?
Na poziomie edukacyjnym ważne jest rozwijanie programów stażowych, targów i konferencji skierowanych do studentek, np. w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet czy Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
Niektóre firmy z branży z sektora prywatnego już teraz skupiają się na przyciąganiu ekspertek do organizacji poprzez budowanie przejrzystych ścieżek kariery, przyjaznych środowisk pracowniczych i sieci wsparcia czy mentoringu. Dla przykładu Iberdrola, światowy lider z obszaru OZE, stworzył w 2019 roku forum „Women with Energy” – platformę do promowania kobiecego przywództwa w branży.
Badania do Raportów płacowych Hays 2024 wykazały, że w 17 krajach regionu EMEA (Europa kontynentalna i Bliski Wschód) aż 36% przedstawicielek branży energetycznej i OZE jest niezadowolonych lub bardzo niezadowolonych ze swojej obecnej pracy. Jest to ściśle związane z czynnikami takimi jak możliwości rozwoju kariery czy wynagrodzenie.
Co za tym idzie, firmy powinny podejmować kompleksowe działania, aby realnie wpłynąć na liczbę kobiet w branży i ułatwić im poruszanie się w obszarze zielonej transformacji w nadchodzących latach. Zatrudnianie większej liczby ekspertek zwiększy różnorodność w firmach, tym samym zachęcając inne kobiety do dołączenia. Widoczność specjalistek w branży wzmocni także dzielenie się historiami zatrudnionych kobiet w mediach społecznościowych firmy, np. na LinkedIn. Pozwoli to dodatkowo na zbudowanie silnej marki pracodawcy, który dba o wyrównanie szans.
Skorzystanie z różnorodnej puli kandydatów nie tylko pozwoli sprostać zapotrzebowaniu na zielone kompetencje, ale i napędzi rozwój biznesu.
Istnieje wiele sposobów patrzenia na różnorodność. Może to być np. różnorodność poznawcza, czyli indywidualne style myślenia i sposoby rozwiązywania problemów, a także związane z nimi umiejętności. W kontekście branży energetycznej warte będzie zwrócenie uwagi na kandydatów z następującymi kompetencjami miękkimi: zdolnością do krytycznego myślenia, kreatywnością, innowacyjnością.
Zwiększenie różnorodności to także uwzględnienie kandydatów, którzy obecnie pracują w innych branżach. Firmy z obszaru energetyki mogą skorzystać wówczas z tzw. umiejętności transferowalnych, czyli takich, które są uniwersalne dla wielu sektorów. Szczególnie cennymi ekspertami spoza branży STEM mogą być:
Różnorodnością kandydatów, którą także warto wziąć pod uwagę, jest ta dotycząca ich miejsca zamieszkania. Być może pewne projekty nie muszą być wykonywane na miejscu, w biurze, a po prostu zdalnie. Otwarcie się na pracowników w pełni zdalnych będzie kolejną szansą na wypełnienie luki kompetencji w firmach z branży.
Autorka: Beatriz Pons, Energy Business Manager, Hays Spain
Odkryj najnowsze trendy z branży energetycznej z polskiego rynku. Kliknij tutaj.
Dowiedz się więcej na temat „zielonych” kompetencji. Przeczytaj artykuł.
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.