ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Zmiana stanowiska na lepiej wynagradzane lub bardziej prestiżowe daje pracownikowi nie tylko satysfakcję zawodową, ale również motywację do dalszej pracy. Część organizacji posiada jasno określone ścieżki rozwoju i awansów, które umożliwiają spełnianie osobistych celów i ambicji pracowników, podniesienie kwalifikacji, nabycie nowego doświadczenia, a także zabezpieczenie interesów firmy. Dzięki efektywnie wdrożonemu procesowi planowania kariery pracownicy są również wyposażeni w informacje, jakie wyniki oraz umiejętności twarde i miękkie powinni posiadać, aby móc liczyć na awans. Co w przypadku, gdy organizacja nie posiada jasnej polityki awansów? Warto wziąć pod uwagę kilka aspektów i ocenić swoje szanse w staraniach o awans.
1. Dokonaj autorefleksji Zmiana stanowiska powinna być nie tylko formą docenienia dotychczasowych osiągnieć pracownika, ale przede wszystkim jego realnej gotowości do podjęcia nowych, trudniejszych zadań. Jeśli dostarczane przez Ciebie rozwiązania, rezultaty za które odpowiadasz oraz inne czynniki wpływające na ocenę Twojej pracy są na wysokim poziomie, a dodatkowo posiadasz niezbędne umiejętności miękkie i reprezentujesz odpowiednią postawę, to najprawdopodobniej doskonale odnajdujesz się na zajmowanym stanowisku. Jeżeli czujesz przy tym potrzebę mierzenia się z trudniejszymi lub zupełnie nowymi wyzwaniami, które będą na początku wymagać więcej wysiłku i zaangażowania, to znak, że jesteś gotowy na awans.
2. Przygotuj strategię i argumenty Istotnym etapem w staraniach o zmianę stanowiska jest dokładne przeanalizowanie, na jakiej roli Ci zależy. Warto rozważyć, czy jesteś zainteresowany awansem pionowym (zajęciem wyższego stanowiska) czy poziomym (zajęciem stanowiska z innym zakresem obowiązków) i czy taka zmiana byłaby spójna z celami Twojego przełożonego i strategią rozwoju firmy. Przygotuj podsumowanie, które w przejrzysty i konkretny sposób przedstawi Twoje dotychczasowe dokonania i kluczowe kryteria wpływu na organizację. Pytaj systematycznie przełożonego o jego opinię na temat jakości Twojej pracy oraz o informację, co jeszcze możesz zrobić i jakie warunki spełnić, aby awansować. Pamiętaj, że zgoda na awans zazwyczaj nie jest wynikiem jednej rozmowy z szefem – czasami trzeba odbyć ich kilka i w różnym odstępie czasu. Zachowaj zatem cierpliwość i nie zniechęcaj się, jeśli natychmiastowe osiągnięcie celu nie jest możliwe.
3. Daj sobie czas na osiągnięcie celu Przyjmuje się, że optymalny czas spędzony na stanowisku, umożliwiający pracownikowi nabycie i utrwalenie wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności, wynosi od dwóch do trzech lat. Zazwyczaj to właśnie po takim okresie nadchodzi dobry moment na ubieganie się o kolejne stanowisko. Jednocześnie należy pamiętać, że w każdej firmie występuje szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą sprzyjać lub blokować otrzymanie awansu. Jeśli jako jedyna osoba w firmie posiadasz unikalną wiedzę lub kompetencje, to istnieje ryzyko, że pracodawca będzie miał wątpliwości, czy przyznać awans. Taka decyzja nie będzie jednak wynikała z obaw, czy sprawdzisz się w nowej roli, lecz z faktu, iż znalezienie godnego zastępstwa na dotychczasowym stanowisku będzie niezwykle trudne. Należy zatem pamiętać nie tylko o dzieleniu się wiedzą z innymi członkami zespołu, a w przypadku zajmowania stanowiska kierowniczego, również o budowaniu planu sukcesji. Trudnym momentem na proszenie o awans jest również pogarszająca się kondycja finansowa firmy czy utrata kluczowego klienta. W takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie aż sytuacja się ustabilizuje. Jeśli jednak jesteś przekonany, że Twój awans pomoże firmie w osiągnięciu jej celów, należy o niego zabiegać.
4. Nie powołuj się na ofertę innej firmy Złym pomysłem na zdobycie awansu jest użycie oferty pracy otrzymanej od innej firmy jako karty przetargowej w negocjacjach. Takie metody wpływają negatywnie na relacje w organizacji i nie przysporzą Ci sojuszników. Błędem jest przekonanie, że złożenie wypowiedzenia, a następnie zaakceptowanie kontroferty od dotychczasowego pracodawcy pozostanie bez znaczenia dla Twojej reputacji oraz stosunków z przełożonym i współpracownikami. W takich przypadkach zaufanie może zostać mocno nadszarpnięte, a firma może nawet zacząć poszukiwania pracownika na Twoje miejsce.
Pamiętaj, że staraniami o awans – zarówno w kwestii jego zasadności, jak i czasu, w którym ma do niego dojść – powinna rządzić reguła zdrowego rozsądku. Ważne jest, aby posiadać odpowiednie argumenty uzasadniające Twoją gotowość do objęcia nowej roli i otwartość na towarzyszące temu wyzwania.
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.