ALERT: Jobseekers are being fraudulently contacted by scammers. Click here for more details.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z posiadanych kompetencji. Tymczasem, jest to kluczowe, ponieważ wzmacnia samoświadomość i pewność siebie. Pozwala też świadomie kierować swoją karierą zawodową. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jak odkrywać swoje umiejętności.
Aby zyskać pełny ogląd posiadanych umiejętności i zdolności, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i poprzednie doświadczenia. Zastanów się, co sprawia Ci radość, z jakimi zadaniami radzisz sobie najlepiej i za co cenią Cię inni – przełożony, nauczyciele, bliscy itd.
Analizując swoje doświadczenie zawodowe, weź pod uwagę największe sukcesy i porażki oraz zestaw je z informacją zwrotną otrzymaną od szefa. Być może uda Ci się zdefiniować umiejętności lub zdolności, które nie były wcześniej przez Ciebie odkryte. Zastanów się, z którymi zadaniami radzisz sobie najlepiej, oceń to, jak organizujesz swoją pracę oraz pomyśl, jaki styl pracy preferujesz. Przykładasz większą wagę do szczegółów czy patrzysz na cały projekt w szerszej perspektywie? Dzięki szczerej odpowiedzi na to pytanie, będziesz mógł/ mogła określić swoje potencjalne kompetencje, np. innowacyjność i wnikliwość lub umiejętność pracy w sposób zadaniowy i według wytycznych.
Pamiętaj, że możesz odkryć swoje umiejętności nawet w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie pracowałeś/ pracowałaś zawodowo. Często bowiem to właśnie inne sytuacje życiowe potwierdzają posiadanie danych kompetencji. Dla przykładu, jeżeli uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś w działaniach wolontariackich, być może cechujesz się dużą samodzielnością, empatią i zaangażowaniem. Z kolei chęć uczestnictwa w warsztatach rozwojowych czy projektach społecznych, może świadczyć o łatwości uczenia się, dobrej samoorganizacji lub cennych kompetencjach komunikacyjnych.
Warto również odkrywać swoje umiejętności analizując sukcesy i wybory podejmowane na polu edukacji. Dla przykładu, być może zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na dany kierunek studiów ze względu na zainteresowanie konkretnym obszarem lub naturalną zdolność do zgłębiania tematów z danej dziedziny. Są to ważne informacje, z których można wyciągnąć wnioski, a następnie zdefiniować swoje umiejętności.
Dobrym sposobem na poznanie swoich umiejętności może być również spotkanie z doradcą zawodowym lub rozmowa z przełożonym/ mentorem firmy. Są to osoby z dużym doświadczeniem, które szybko potrafią określić cechy i kompetencje, które posiadasz.
Jeżeli jesteś aktywny/ aktywna zawodowo, poproś o wsparcie przełożonego lub mentora w firmie. Wspólnie zastanówcie się nad cechami, dzięki którym osiągasz sukces w pracy i obszarami, które warto rozwijać. Dzięki opinii szefa łatwiej będzie Ci w pełni poznać swoje zdolności. Pamiętaj, aby zachować otwartą postawę – informacje, których udzieli Ci przełożony, mogą być naprawdę wartościowe w procesie analizowania posiadanych umiejętności.
Z kolei jeśli obecnie poszukujesz pracy i nie masz możliwości otrzymania wskazówek od szefa, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych, np. na uczelni. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, usposobieniu i cechach charakteru. Są to informacje, które mogą pomóc we wspólnym odkrywaniu Twoich umiejętności.
Osoby, które chcą jeszcze lepiej poznać swoje umiejętności, korzystają również z testów kompetencyjnych. W Internecie istnieje wiele materiałów, które mogą pomóc Ci w określeniu swoich zdolności. Ważne jest, aby na pytania odpowiadać uczciwie – dzięki temu możesz poznać potencjalny zakres swoich umiejętności.
Pamiętaj jednak, że kwestionariusze nie zawsze mogą rzetelnie odzwierciedlać Twoje rzeczywiste zdolności. Jest to jedynie obraz cech i umiejętności, które możesz posiadać, na podstawie odpowiedzi, których udzieliłeś/ udzieliłaś. Jest to jednak dobra wskazówka i kolejna informacja, którą możesz wykorzystać w poznawaniu siebie. Często, aby w pełni odkryć swoje kompetencje, warto jest angażować się w nowe działania oraz analizować swoje zachowania i osiągnięcia.
Czym różnią się kompetencje twarde od miękkich? Poznaj specyfikę umiejętności.
Potrzebujesz więcej podobnych porad? Zajrzyj tutaj i dowiedz się, jak dokonać skutecznej autorefleksji.
Executive Director w Hays Poland Profil autora na LinkedIn
Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.
Trust us, we find the best candidates on the market
Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.