Site Header & Navigation Hidden [2024]

Introduction Hero [2024]

Home Hero Image

PRZEDSTAWIAMYRAPORT PŁACOWY 2024

Introduction Block One [2024]

Dziękujemy za wypełnienie formularza! Na kolejnych stronach znajdziesz interaktywne podsumowanie kluczowych wniosków z badania oraz odnośniki do stawek w poszczególnych specjalizacjach. Pełny raport w formie tradycyjnego pliku PDF wysłaliśmy na adres e-mail podany w formularzu.

W najnowszym raporcie płacowym Hays Poland znajdziesz kompleksowe informacje o wynagrodzeniach oraz analizę kluczowych trendów na polskim rynku pracy. W publikacji zaprezentowaliśmy zestawienie stawek oferowanych specjalistom i kadrze menedżerskiej w podziale na specjalizacje. Informacje o płacach zostały uzupełnione komentarzami ekspertów oraz wynikami badania przeprowadzonego wśród pracodawców oraz pracowników. W ankiecie ujęliśmy m.in. pytania związane z planami rekrutacyjnymi, strategią wynagrodzeń, oczekiwaniami kandydatów oraz wpływem sztucznej inteligencji na świat pracy.

Brzmi ciekawie? Przewiń w dół, aby dowiedzieć się, jakie trendy na rynku pracy będą dominować w roku 2024.

 

Introduction Block Two [2024]

Opracowana przez ekspertów Hays Poland analiza wynagrodzeń w Polsce prezentuje dane o poziomie płac na ponad 450 stanowiskach. Raport bazuje na uśrednionych dla całej Polski kwotach oferowanych pracownikom w najważniejszych sektorach gospodarki. Wynagrodzenia dotyczą samodzielnych specjalistów oraz menedżerów z doświadczeniem w zarządzaniu zespołem, chyba że przy nazwie stanowiska wskazano inaczej.

Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zrealizowanych przez ekspertów Hays Poland w roku 2023 – zarówno dla klientów z sektora średnich przedsiębiorstw, jak i dużych, międzynarodowych korporacji. Raport zawiera zestawienia minimalnych, maksymalnych i optymalnych wynagrodzeń miesięcznych brutto, wyrażonych w polskich złotych i oferowanych osobom pracującym na pełny etat. Dane zostały uśrednione dla całej Polski

Informacje o wynagrodzeniach zostały uzupełnione wnioskami i komentarzami ekspertów oraz wynikami badania na temat rynku pracy, które zostało przeprowadzone pod koniec 2023 r. W raporcie uwzględniliśmy perspektywę firm – blisko 1 500 organizacji działających w Polsce – oraz perspektywę pracowników i kandydatów – niemal 1 400 osób.

Dziękujemy wszystkim ekspertom, uczestnikom badania, naszym Klientom oraz Kandydatom za podzielenie się informacjami i spostrzeżeniami.

Introduction Block Three [2024]

Wyzwania rekrutacyjne

Polska mierzy się z luką kompetencji, a zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności niejednokrotnie przewyższa ich dostępność. 47% firm biorących udział w badaniu Hays uznało, że na rynku występuje niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a kolejne 32% zadeklarowało, że w Polsce zwyczajnie jest za mało pracowników. Tymczasem negatywne trendy demograficzne mogą z każdym rokiem jeszcze bardziej pogarszać tę sytuację.

Mimo że w roku 2023 dynamika rekrutacji była mniejsza niż w poprzednich latach, to pracodawcy wciąż doświadczali trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach sytuacja będzie podobna. Większość firm planujących rekrutować w 2024 spodziewa się wyzwań rekrutacyjnych. Chociaż ich odsetek spadł z 72% w 2023 do 59% w 2024, to nie przełożyło się to na jednoznaczny wzrost odsetka firm, które nie spodziewają się takich trudności. Najbardziej urosła bowiem grupa organizacji, które nie potrafią jednoznacznie określić, jak trudne czy też łatwe będą rekrutacje w 2024. Świadczy to o dużej niepewności po stronie firm, które nie wiedzą, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy.

Niepewność przekłada się również na mniejszą skłonność do planowania i przyznawania podwyżek. Oznacza to, że firmy będą musiały elastycznie podchodzić do kształtowania swojej oferty, tak aby pomimo często ograniczonych budżetów móc przyciągać i zatrzymywać kluczowych pracowników.

Większość firm oczekuje trudności rekrutacyjnych. Na pytanie o to, czy pozyskiwanie pracowników będzie wiązało się z wyzwaniami, odpowiadają:

0

Tak, oczekujemy trudności

0

Nie, nie oczekujemy trudności

0

Trudno powiedzieć

*Na pytanie odpowiadali wyłącznie pracodawcy planujący rekrutacje w roku 2024

Aby poradzić sobie z wyzwaniami, większość organizacji będzie zwiększać płace. Lecz czy skala podwyżek będzie zadowalająca dla kandydatów?

1% Wzrost o ponad 20%

18% Wzrost o 10-20%

63% Wzrost o mniej niż 10%

17% Bez zmian

1% Obniżka

*Pracodawcy zostali zapytani, jak zmienią się wynagrodzenia w organizacji w 2024

Mniejsze podwyżki nie szokują, gdy jednymi z największych przeszkód w realizacji aktualnych celów strategicznych są dla firm:

0

Rosnące koszty

0

Ograniczenia budżetowe

0

Presja płacowa

Jeśli nie wynagrodzenie, to co innego pomaga firmom pozyskać pracowników? Zdaniem ankietowanych pracodawców najczęściej są to:

44% Ciekawe projekty i wyzwania

40% Stabilność zatrudnienia

36% Model pracy (np. zdalny lub hybrydowy)

35% Możliwości rozwoju kariery

28% Rozpoznawalność i reputacja firmy

*5 najczęściej wskazywanych odpowiedzi

Introduction Block Four [2024]

Plany zawodowe specjalistów

Pomimo wyhamowania rekrutacji w roku 2023 i spadku nastrojów gospodarczych, większość specjalistów i menedżerów pozytywnie ocenia swoje perspektywy zawodowe. Doświadczeni eksperci są świadomi wartości posiadanych kompetencji. Stąd też, nawet gdy na rynek trafia mniej ofert pracy, a sytuacja niektórych firm może wydawać się niepewna, to kandydaci mają poczucie, że jakość ich umiejętności obroni się w oczach pracodawców.

Należy również podkreślić, że chociaż w minionym roku zdarzały się zwolnienia, to w skali całego rynku pracy były one stosunkowo nieliczne. W połączeniu z bardzo niską stopą bezrobocia oraz utrzymującym się niedoborem kompetencji w Polsce sprawia to, że nawet w przypadku utraty pracy specjaliści nie zostają bezrobotni przez długi czas. Dzięki temu chociaż są świadomi, że znalezienie innej pracy lub wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia może być trudniejsze niż w okresie post-pandemicznego ożywienia, to nie będzie niemożliwe.

Specjaliści mają zatem poczucie, że rok 2024 nie będzie dla nich gorszy, a może nawet będzie lepszy od poprzedniego. Znajduje to odzwierciedlenie w ich planach zawodowych. Największy odsetek respondentów nie planuje zmienić pracy, lecz wyraża otwartość na ciekawe oferty (40%). Podjęcie zatrudnienia w innej firmie planuje z kolei 18% specjalistów, a więc niemal tyle samo co przed rokiem.

Specjaliści i menedżerowie w większości pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe na rok 2024

Pozytywnie
Trudno powiedzieć
Negatywnie
53%
33%
14%

Chociaż większość jest zadowolona ze swojej obecnej pracy…

11% Zdecydowanie tak

58% Tak

26% Nie

5% Zdecydowanie nie

*Specjaliści zostali zapytani, czy obecna praca jest dla nich satysfakcjonująca

i coraz większy odsetek respondentów uważa, że pracodawca wspiera ich w rozwoju niezbędnych kompetencji…

Tak

Nie

80 60 40 20 0
2023 2024
65%
35%
69%
31%

to wielu z nich chce zmienić pracę lub deklaruje otwartość na propozycje zawodowe. Oto odpowiedzi na pytanie o plany na nadchodzący rok:

22% Będę pracować w obecnej firmie, na obecnym stanowisku

40% Planuję pracować w obecnej firmie, ale jestem otwarty/a na propozycje zawodowe

9% Będę pracować w obecnej firmie, ale na wyższym lub innym stanowisku

18% Podejmę pracę w innej firmie

7% Zmienię dotychczasową ścieżkę kariery

*Pozostałe 4% deklarowało chęć otwarcia własnej firmy lub połączenie kilku z powyższych opcji

Jako powód rozglądania się za inną pracą specjaliści najczęściej wskazują:

0

Poziom wynagrodzenia

0

Brak długofalowych możliwości rozwoju

0

Brak możliwości rozwoju

*3 najczęściej wskazywane odpowiedzi

Introduction Block Five [2024]

WYZWANIA REGIONÓW

Główne trendy rekrutacyjne oraz wnioski płynące z naszych badań są adekwatne dla całego polskiego rynku pracy. Natomiast mamy świadomość, że kwestie takie jak poziom bezrobocia, rozwój sektorów, nowe inwestycje czy też braki kadrowe mogą być specyficzne dla poszczególnych regionów kraju.

Przeczytaj, jak eksperci Hays Poland oceniają perspektywy lokalnych rynków pracy na rozwój oraz z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w nadchodzących miesiącach.

Introduction EXBL One [2024]

Pomorze kontynuuje rozwój sektora morskiego, a szczególnie morskiej energetyki wiatrowej, która staje się kluczową determinantą ożywienia w regionie. Rośnie rola projektów offshore jako szansy dla producentów komponentów, firm logistycznych czy sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Trójmiasto z milionem metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej wciąż przyciąga inwestorów, poszukujących zaawansowanych kompetencji dla swoich złożonych procesów biznesowych. Strategiczne położenie, działalność międzynarodowych koncernów i wykwalifikowana kadra pracowników plasują Pomorze w czołówce atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji w Europie.

Miniony rok przyniósł firmom nowe szanse, ale również wiele wyzwań. O ile kluczowe dla pomorskiej gospodarki sektory IT, morski i logistyczny kontynuują dalszy wzrost, to budownictwo, meblarstwo i branża kreatywna opierają się trudnościom z umiarkowanym sukcesem.

Globalne trendy wysokiej inflacji, zmian demograficznych i większego zapotrzebowania na ekspertów, w następnych miesiącach będą wyzwaniem również dla Pomorza. Pracodawcy staną przed koniecznością zatrzymania odpływu talentów z organizacji w warunkach optymalizacji kosztów i ograniczonych budżetów.

Introduction EXBL Two [2024]

Rok 2023 był czasem dość niepewnym, natomiast odczuwalne skutki tej sytuacji różniły się w zależności od branży. W Polsce centralnej sektor BSS, energetyka, sprzedaż, FMCG, farmacja czy finanse odnotowały dalszy organiczny wzrost, połączony ze standardowym natężeniem rekrutacji. Z drugiej strony branża IT oraz produkcyjna doświadczyły spadku nastrojów i oczekiwały na rozwój sytuacji. Chociaż w tym przypadku decyzje o rekrutacji podejmowane były bardzo ostrożnie, to pod względem rekrutacyjnym nadal wiele się działo.

Trudności rekrutacyjnych doświadczała większość firm na warszawskim rynku, natomiast ich skala była nieco mniejsza. Podobny trend określa zmiany wynagrodzeń, gdyż płace rosły, lecz w wolniejszym tempie. Ocena obecnej sytuacji stanowi zatem dla pracodawców pewne wyzwanie – słyszą, iż rynek jest spokojniejszy, lecz jednocześnie mierzą się z wysokimi oczekiwaniami finansowymi kandydatów i odrzuconymi ofertami.

Niepewność, w jakiej funkcjonowały firmy w roku 2023, sprawiła jednak, że nauczyły się jeszcze lepiej funkcjonować. Znalazły nowe sposoby na radzenie sobie z wyzwaniami, tak aby biznes był opłacalny i mógł dalej rosnąć. Organizacje są zatem znakomicie przygotowane na rok 2024, mając w zanadrzu konkretne strategie biznesowe i przemyślane plany rozwoju.

Niepewność po stronie pracodawców prawdopodobnie jeszcze się utrzyma. Natomiast wydaje się, że rynek poradzi sobie z nią lepiej niż w minionym roku – wskazują na to pozytywne sygnały napływające m.in. od zagranicznych inwestorów. Polska centralna utrzyma swoją atrakcyjność i siłę przyciągania inwestycji.

Introduction EXBL Three [2024]

Górny Śląsk utrzymuje pozycję atrakcyjnego rynku w Polsce oraz na mapie Europy i świata. Do regionu napływają inwestycje magazynowo-produkcyjne, z sektora IT oraz usług dla biznesu. Międzynarodowe koncerny otwierają swoje oddziały na Śląsku ze względu na dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, wysoki poziom kompetencji technicznych, menedżerskich oraz językowych, a także na ogólną dojrzałość biznesową regionu.

W roku 2023 skala inwestycji była jednak wyraźnie mniejsza w porównaniu ze stanem sprzed pandemii. Paradoksalnie, pozytywnym trendem dla Śląska były natomiast wyzwania, z jakimi mierzą się zagraniczni inwestorzy w swoich rodzimych krajach. Niedobór talentów, wysokie koszty mediów, inflacja czy trudności związane z łańcuchem dostaw motywowały korporacje do poszukiwania nowych lokalizacji. Górny Śląsk często był beneficjentem tych decyzji.

Lokalna gospodarka doświadcza postępującej dywersyfikacji. Oprócz rozwoju branży automotive, która wciąż cieszy się silną pozycją w śląskim przemyśle, na tutejszy rynek wkraczają kolejne firmy z branży elektronicznej, FMCG, opakowaniowej oraz IT i BSS.

Tak konkurencyjny rynek niesie ze sobą szanse, ale też wyzwania. Każda organizacja działająca na Śląsku musi dbać o pozycjonowanie swojej firmy, budować atrakcyjne oferty dla przyszłych i obecnych pracowników, a także tworzyć ścieżki kariery, które pozwolą ograniczyć rotację w zespołach.

Introduction EXBL Four [2024]

Ostatnie miesiące zmieniły obraz małopolskiego rynku pracy, czyniąc obecną sytuację niejednorodną. Minął czas post-pandemicznego ożywienia rekrutacyjnego, kiedy rynek kandydata, wzrost wynagrodzeń i ambitne plany zatrudnienia dotyczyły niemal każdej branży. Trudniejsze warunki makroekonomiczne przełożyły się na wyhamowanie rozwoju niektórych sektorów, w najtrudniejszych przypadkach skutkując również zwolnieniami.

Niezależnie od branży, kandydaci ostrożniej podejmują decyzje o zmianie pracy, co wpływa na wydłużenie się procesów rekrutacyjnych, odrzucanie ofert oraz negocjacje. Poza poziomem wynagrodzenia, specjaliści więcej uwagi poświęcają takim kwestiom jak stabilność zatrudnienia, perspektywa ciągłości rozwoju firmy na polskim rynku oraz decyzje kadrowe, jakie organizacja podejmowała na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

Lokalny rynek od lat kojarzy się z dwiema, kluczowymi branżami – IT oraz nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Patrząc na liczbę nowych inwestycji i procesów rekrutacyjnych, można zaobserwować, iż po okresie dynamicznego rozwoju, oba te sektory doświadczyły lekkiego spowolnienia. Nadal jednak mamy do czynienia z rynkiem stabilnym i budzącym zainteresowanie inwestorów. Obecnie w obu branżach rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów.

Małopolska pozostaje bardzo atrakcyjna zarówno dla inwestorów, jak i pracowników. Dojrzałość i wysoki poziom profesjonalizacji tutejszego sektora usług dla biznesu sprawiają, że Kraków jest polskim zagłębiem BSS, z renomą wykraczającą poza granice Polski.

Introduction EXBL Five [2024]

Wielkopolski rynek pracy charakteryzuje się mniejszym nasyceniem w porównaniu do Polski Centralnej czy Górnego Śląska. Region zdominowany jest przez mniejsze oraz średnie firmy, z wyraźną obecnością spółek z polskim kapitałem. Warunki sprzyjające rozwojowi takich przedsiębiorstw sprawiają, że do Wielkopolski regularnie napływają nowi inwestorzy z projektami o mniejszym lub średnim zakresie, co pozwala utrzymać poziom bezrobocia na niskim poziomie.

Jednocześnie region coraz bardziej otwiera się na inwestorów z zagranicy, którzy cenią sobie dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oraz nieco niższe niż w Warszawie czy Krakowie koszty prowadzenia działalności. Wśród firm decydujących się utworzyć swoje oddziały lub centra usług w Poznaniu, w ostatnim czasie zdecydowanie przeważały firmy z obszaru telekomunikacji.

Budowanie zespołów nie jest jednak łatwe, m.in. z uwagi na bardzo niski poziom bezrobocia w regionie. Pomimo nieznacznego spowolnienia na lokalnym rynku pracy, pozyskanie i zatrzymanie ekspertów w organizacji nadal nie należy do najłatwiejszych. W roku 2023 pracodawcy musieli się mierzyć m.in. z wysoką konkurencją oraz brakami kadrowymi.

W najbliższych latach obserwować będziemy rozwój wielkopolskiego rynku w obszarze inżynieryjnym, telekomunikacyjnym i technologicznym. Rośnie również zainteresowanie kandydatami specjalizującymi się w finansach i controllingu, sprzedaży oraz wsparciu klienta, a także inżynierami.

Introduction EXBL Six [2024]

W minionym roku zarówno pracodawcy, jak i kandydaci kierowali się dużą ostrożnością. Spowolnienie podyktowane m.in. sytuacją gospodarczą skutkowało mniej licznymi rekrutacjami wolumenowymi, a także optymalizacją kosztów w wielu firmach. Jednak nie wszystkie branże w równym stopniu odczuły konsekwencje zmiany koniunktury.

Dolny Śląsk już po raz drugi zdobył tytuł „Polskiej Doliny Krzemowej”. To właśnie tutaj powstaje najwięcej start-upów technologicznych w Polsce, a inwestorów do regionu przyciąga m.in. rozbudowane środowisko akademickie. W 2024 należy oczekiwać dalszego rozwoju tego obszaru, gdyż dodatkowym motorem napędowym inwestycji będzie rosnące zainteresowanie biznesu sztuczną inteligencją.

Region pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów magazynowych. Miniony rok przyniósł rozbudowę nowoczesnych parków logistycznych, a w roku 2024 doświadczymy kontynuacji tego trendu. Ważnym aspektem w rozwoju sektora magazynowego stają się kwestie ekologiczne. Firmy budowlane starają się zatem sprostać oczekiwaniom, dbając o odpowiednie certyfikacje środowiskowe oraz implementując inteligentne rozwiązania, pozwalające kontrolować zużycie prądu, gazu i wody.

Rok 2024 przyniesie dwie podwyżki płacy minimalnej, co w połączeniu ze spadkiem inflacji spowoduje wzrost aktywności konsumenckiej. Druga połowa roku może zatem przynieść długo wyczekiwaną poprawę sytuacji makroekonomicznej i ożywienie dolnośląskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę bardzo niską stopę bezrobocia w regionie, należy oczekiwać, że poskutkuje to trudnościami pracodawców z pozyskaniem i zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów.

Introduction Block Six [2024]

Oczekiwane trudności rekrutacyjne oraz otwartość specjalistów na zmianę pracy tworzą połączenie, które w roku 2024 może odmienić dynamikę działań na rynku pracy. Jak wpłynie to na inne aspekty, takie jak strategie zatrudnienia i potrzeby kompetencyjne firm?

Czy oraz jak wpłyną one na trendy płacowe? Dowiedz się, jak na przestrzeni roku zmieniły się wynagrodzenia oferowane ekspertom.

Site Footer Slim [2024]

Wybór języka