Site Header & Navigation Hidden [2024]

Introduction Hero [2024]

Home Hero Image

PRZEDSTAWIAMYRAPORT PŁACOWY 2024

Introduction Block One [2024]

Dziękujemy za wypełnienie formularza! Na kolejnych stronach znajdziesz interaktywne podsumowanie kluczowych wniosków z badania oraz odnośniki do stawek w poszczególnych specjalizacjach. Pełny raport w formie tradycyjnego pliku PDF wysłaliśmy na adres e-mail podany w formularzu.

W najnowszym raporcie płacowym Hays Poland znajdziesz kompleksowe informacje o wynagrodzeniach oraz analizę kluczowych trendów na polskim rynku pracy. W publikacji zaprezentowaliśmy zestawienie stawek oferowanych specjalistom i kadrze menedżerskiej w podziale na specjalizacje. Informacje o płacach zostały uzupełnione komentarzami ekspertów oraz wynikami badania przeprowadzonego wśród pracodawców oraz pracowników. W ankiecie ujęliśmy m.in. pytania związane z planami rekrutacyjnymi, strategią wynagrodzeń, oczekiwaniami kandydatów oraz wpływem sztucznej inteligencji na świat pracy.

Brzmi ciekawie? Przewiń w dół, aby dowiedzieć się, jakie trendy na rynku pracy będą dominować w roku 2024.

 

Introduction Block Two [2024]

Introduction Block Three [2024]

Wyzwania rekrutacyjne

Polska mierzy się z luką kompetencji, a zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności niejednokrotnie przewyższa ich dostępność. 47% firm biorących udział w badaniu Hays uznało, że na rynku występuje niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a kolejne 32% zadeklarowało, że w Polsce zwyczajnie jest za mało pracowników. Tymczasem negatywne trendy demograficzne mogą z każdym rokiem jeszcze bardziej pogarszać tę sytuację.

Mimo że w roku 2023 dynamika rekrutacji była mniejsza niż w poprzednich latach, to pracodawcy wciąż doświadczali trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach sytuacja będzie podobna. Większość firm planujących rekrutować w 2024 spodziewa się wyzwań rekrutacyjnych. Chociaż ich odsetek spadł z 72% w 2023 do 59% w 2024, to nie przełożyło się to na jednoznaczny wzrost odsetka firm, które nie spodziewają się takich trudności. Najbardziej urosła bowiem grupa organizacji, które nie potrafią jednoznacznie określić, jak trudne czy też łatwe będą rekrutacje w 2024. Świadczy to o dużej niepewności po stronie firm, które nie wiedzą, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy.

Niepewność przekłada się również na mniejszą skłonność do planowania i przyznawania podwyżek. Oznacza to, że firmy będą musiały elastycznie podchodzić do kształtowania swojej oferty, tak aby pomimo często ograniczonych budżetów móc przyciągać i zatrzymywać kluczowych pracowników.

Większość firm oczekuje trudności rekrutacyjnych. Na pytanie o to, czy pozyskiwanie pracowników będzie wiązało się z wyzwaniami, odpowiadają:

9

Tak, oczekujemy trudności

2

Nie, nie oczekujemy trudności

4

Trudno powiedzieć

*Na pytanie odpowiadali wyłącznie pracodawcy planujący rekrutacje w roku 2024

Aby poradzić sobie z wyzwaniami, większość organizacji będzie zwiększać płace. Lecz czy skala podwyżek będzie zadowalająca dla kandydatów?

1% Wzrost o ponad 20%

18% Wzrost o 10-20%

63% Wzrost o mniej niż 10%

17% Bez zmian

1% Obniżka

*Pracodawcy zostali zapytani, jak zmienią się wynagrodzenia w organizacji w 2024

Mniejsze podwyżki nie szokują, gdy jednymi z największych przeszkód w realizacji aktualnych celów strategicznych są dla firm:

4

Rosnące koszty

2

Ograniczenia budżetowe

1

Presja płacowa

Jeśli nie wynagrodzenie, to co innego pomaga firmom pozyskać pracowników? Zdaniem ankietowanych pracodawców najczęściej są to:

44% Ciekawe projekty i wyzwania

40% Stabilność zatrudnienia

36% Model pracy (np. zdalny lub hybrydowy)

35% Możliwości rozwoju kariery

28% Rozpoznawalność i reputacja firmy

*5 najczęściej wskazywanych odpowiedzi

Introduction Block Four [2024]

Plany zawodowe specjalistów

Pomimo wyhamowania rekrutacji w roku 2023 i spadku nastrojów gospodarczych, większość specjalistów i menedżerów pozytywnie ocenia swoje perspektywy zawodowe. Doświadczeni eksperci są świadomi wartości posiadanych kompetencji. Stąd też, nawet gdy na rynek trafia mniej ofert pracy, a sytuacja niektórych firm może wydawać się niepewna, to kandydaci mają poczucie, że jakość ich umiejętności obroni się w oczach pracodawców.

Należy również podkreślić, że chociaż w minionym roku zdarzały się zwolnienia, to w skali całego rynku pracy były one stosunkowo nieliczne. W połączeniu z bardzo niską stopą bezrobocia oraz utrzymującym się niedoborem kompetencji w Polsce sprawia to, że nawet w przypadku utraty pracy specjaliści nie zostają bezrobotni przez długi czas. Dzięki temu chociaż są świadomi, że znalezienie innej pracy lub wynegocjowanie wyższego wynagrodzenia może być trudniejsze niż w okresie post-pandemicznego ożywienia, to nie będzie niemożliwe.

Specjaliści mają zatem poczucie, że rok 2024 nie będzie dla nich gorszy, a może nawet będzie lepszy od poprzedniego. Znajduje to odzwierciedlenie w ich planach zawodowych. Największy odsetek respondentów nie planuje zmienić pracy, lecz wyraża otwartość na ciekawe oferty (40%). Podjęcie zatrudnienia w innej firmie planuje z kolei 18% specjalistów, a więc niemal tyle samo co przed rokiem.

Specjaliści i menedżerowie w większości pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe na rok 2024

Pozytywnie
Trudno powiedzieć
Negatywnie
53%
33%
14%

Chociaż większość jest zadowolona ze swojej obecnej pracy…

11% Zdecydowanie tak

58% Tak

26% Nie

5% Zdecydowanie nie

*Specjaliści zostali zapytani, czy obecna praca jest dla nich satysfakcjonująca

i coraz większy odsetek respondentów uważa, że pracodawca wspiera ich w rozwoju niezbędnych kompetencji…

Tak

Nie

80 60 40 20 0
2023 2024
65%
35%
69%
31%

to wielu z nich chce zmienić pracę lub deklaruje otwartość na propozycje zawodowe. Oto odpowiedzi na pytanie o plany na nadchodzący rok:

22% Będę pracować w obecnej firmie, na obecnym stanowisku

40% Planuję pracować w obecnej firmie, ale jestem otwarty/a na propozycje zawodowe

9% Będę pracować w obecnej firmie, ale na wyższym lub innym stanowisku

18% Podejmę pracę w innej firmie

7% Zmienię dotychczasową ścieżkę kariery

*Pozostałe 4% deklarowało chęć otwarcia własnej firmy lub połączenie kilku z powyższych opcji

Jako powód rozglądania się za inną pracą specjaliści najczęściej wskazują:

8

Poziom wynagrodzenia

6

Brak długofalowych możliwości rozwoju

5

Brak możliwości rozwoju

*3 najczęściej wskazywane odpowiedzi

Introduction Block Five [2024]

WYZWANIA REGIONÓW

Główne trendy rekrutacyjne oraz wnioski płynące z naszych badań są adekwatne dla całego polskiego rynku pracy. Natomiast mamy świadomość, że kwestie takie jak poziom bezrobocia, rozwój sektorów, nowe inwestycje czy też braki kadrowe mogą być specyficzne dla poszczególnych regionów kraju.

Przeczytaj, jak eksperci Hays Poland oceniają perspektywy lokalnych rynków pracy na rozwój oraz z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w nadchodzących miesiącach.

Introduction EXBL One [2024]

Introduction EXBL Two [2024]

Introduction EXBL Three [2024]

Introduction EXBL Four [2024]

Introduction EXBL Five [2024]

Introduction EXBL Six [2024]

Introduction Block Six [2024]

Oczekiwane trudności rekrutacyjne oraz otwartość specjalistów na zmianę pracy tworzą połączenie, które w roku 2024 może odmienić dynamikę działań na rynku pracy. Jak wpłynie to na inne aspekty, takie jak strategie zatrudnienia i potrzeby kompetencyjne firm?

Czy oraz jak wpłyną one na trendy płacowe? Dowiedz się, jak na przestrzeni roku zmieniły się wynagrodzenia oferowane ekspertom.

Site Footer Slim [2024]

Wybór języka