Pracodawcy spodziewają się trudności rekrutacyjnych, a specjaliści nie mówią „nie” zmianie pracy. Czy ich deklaracje przełożą się na konkretne działania? W obliczu powszechnej niepewności związanej z aktualnymi trendami gospodarczymi i geopolitycznymi, wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji w tych obszarach. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy w swoich planach na rok 2024 w zdecydowanej większości uwzględniły rekrutacje i podwyżki. Jak wysokie? Przekonaj się!
Raport Płacowy 2024 | Wynagrodzenia
RYNEK PRACY 2024Aktualne wynagrodzenia i trendy
Trendy rekrutacyjne
Pomimo mniejszej dynamiki rekrutacji i większej niepewności, aż 90% pracodawców zaplanowało rekrutacje na rok 2024. Chociaż ich plany najczęściej uwzględnią pozyskiwanie pracowników etatowych, to rośnie odsetek firm planujących wzmocnienie zespołów o kontraktorów B2B oraz pracowników tymczasowych. Istnieje prawdopodobieństwo, że mniej przewidywalne warunki gospodarcze i trudności w oszacowaniu, jak naprawdę będzie wyglądał rynek w 2024, skłaniają firmy do tworzenia bardziej elastycznej strategii zatrudnienia. Jednocześnie, spośród firm planujących rekrutacje, blisko połowa jest zdania, że liczba rekrutacji do pracy stałej wzrośnie w porównaniu z 2023.
59% organizacji wciąż oczekuje wyzwań związanych z pozyskiwaniem talentów. Chociaż odsetek pracodawców spodziewających się trudności rekrutacyjnych na przestrzeni roku spadł o 13 pkt. proc., to jednocześnie o 9 pkt. proc. wzrosła grupa organizacji, które tak naprawdę nie potrafią ocenić, czy pozyskiwanie pracowników przysporzy im wyzwań. Co więcej, 47% firm uważa, że na rynku występuje niedobór odpowiednich kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a 36% – że w Polsce konkurencja o pracowników jest wysoka.
Pracodawcy czekają zatem na rozwój sytuacji. Niektórzy mają poczucie, że rekrutacja specjalistów może być nieco łatwiejsza niż 2 lata temu. Wszyscy są jednak świadomi, że luka kompetencji nie działa na ich korzyść, a w momencie ożywienia na rynku pracy, pozyskanie i zatrzymanie talentów nie będzie łatwe.
Strategia wynagrodzeń
Analiza trendów płacowych pokazuje, że najwyższe podwyżki chwilowo są już za nami. Chociaż wzrosty wynagrodzeń w swojej strategii na rok 2024 ujęło aż 81% firm, to zaledwie 19% z nich przewiduje, że podwyżki przekroczą poziom 10%. Dla porównania, w roku 2023 wzrosty o takiej skali odnotowało 34% organizacji.
Słabnie również presja płacowa ze strony pracowników – 60% oczekuje, że ich wynagrodzenie wzrośnie, natomiast zdecydowana większość spodziewa się podwyżki mniejszej niż 10%. Aż 39% uważa z kolei, że ich płaca się nie zmieni. Może to świadczyć zarówno o większej niepewności po stronie pracowników, jak i świadomości wyzwań, z jakimi w wyniku wysokiej inflacji oraz trendów gospodarczych mierzą się firmy.
POSZUKIWANE KOMPETENCJE
Co piąta firma jest przekonana, że nie posiada wszystkich zasobów kompetencyjnych niezbędnych do realizacji obecnych celów. Jako najbardziej potrzebne umiejętności wskazują te związane z zarządzaniem zespołem, cyfrowe oraz sprzedażowe.
Dlaczego właśnie te? Rozwinięte kompetencje menedżerskie są kluczowe dla każdej organizacji, kiedy ta mierzy się z większą presją. Obecnie wiele firmy znajduje się właśnie w takiej sytuacji w związku ze spowolnieniem gospodarczym, spadkiem konsumpcji czy ograniczeniem inwestycji. Umiejętności IT stanowią odpowiedź na transformację cyfrową biznesu. Z kolei rozwinięte kompetencje sprzedażowe dla każdej firmy stanowią największą szansę na realizację celów finansowych – zwłaszcza w obliczu niepewności gospodarczej.
W obliczu braków kompetencyjnych, organizacje rozbudowują programy rozwojowe dla swoich pracowników. Zatrudnieni dostrzegają te starania, natomiast niejednokrotnie mają apetyt na więcej. Przykładowo aż 79% z nich chciałoby wziąć udział w programach upskillingu i reskillingu związanych ze sztuczną inteligencją.
BENEFITY
Ograniczenia budżetowe często uniemożliwiają firmom sprostanie wysokim oczekiwaniom finansowym specjalistów. W konsekwencji, w centrum uwagi pracodawcy coraz częściej stawiają pakiet benefitów, który postrzegają jako kluczowe narzędzie zatrzymywania pracowników w organizacji. Wyniki badania pokazują, że w roku 2023 świadczenia pozapłacowe w miejscu pracy otrzymywało 77% specjalistów, a więc o 12 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji.
W skład pakietów świadczeń najczęściej wchodzą karta sportowa, podstawowy pakiet opieki medycznej, wydarzenia o charakterze integracyjnym, ubezpieczenie na życie oraz telefon służbowy do użytku prywatnego. Do najrzadszych benefitów zaliczają się z kolei dofinansowanie opieki nad dziećmi, przedłużony urlop rodzicielski oraz nieograniczony urlop, który występuje w ofercie zaledwie 1% firm objętych badaniem.
Skład pakietu benefitów nie zawsze jednak odpowiada na oczekiwania pracowników, którzy na liście priorytetów umieszczają świadczenia związane z elastycznością, czasem wolnym oraz te umożliwiające obniżenie kosztów życia.
SATYSFAKCJA I WORK-LIFE BALANCE
Zdecydowana większość pracowników uznaje swoją obecną pracę za satysfakcjonującą. Takiego zdania jest aż 69% respondentów naszego badania. Na satysfakcję przekłada się wiele różnych aspektów – wynagrodzenie, poczucie docenienia i sensu wykonywanych zadań, atmosfera w zespole oraz poczucie przynależności. Natomiast ogromną rolę odgrywa tutaj również równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
Usatysfakcjonowanych ze stanu work-life balance w swoim życiu jest 70% specjalistów i menedżerów. Analiza wyników badania pokazuje, iż zadowolenie z równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym idzie w parze z dostępem do pracy zdalnej. Odsetek osób usatysfakcjonowanych ze stanu work-life balance nie jest jednak największy wśród respondentów pracujących w modelu zdalnym, lecz wśród osób cieszących się elastycznością w wyborze miejsca, z którego będą świadczyć pracę.
SZTUCZNA INTELIGENCJA
Na przestrzeni roku sztuczna inteligencja przebojem wkroczyła do świata biznesu, co dostrzegają i uważnie obserwują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Firmy analizują, jakie korzyści i zagrożenia stoją za rozwiązaniami bazującymi na AI, jakie podejście należy przyjąć oraz jaka skala inwestycji jest w tym kontekście uzasadniona.
Wyniki badania pokazują, że z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (np. ChatGPT) w miejscu pracy korzysta 23% pracowników. Najczęściej pełnią one rolę wsparcia w pisaniu, służą zatrudnionym do parafrazy tekstu, definiowania pojęć oraz tworzenia treści wizualnych. Jednocześnie firmy dostrzegają wiele zalet wykorzystania AI w miejscu pracy, wskazując na większą produktywność i kreatywność, a także na ograniczenie ryzyka popełnienia błędu.
AI stale się rozwija i nie ma wątpliwości, że w coraz większym stopniu będzie wyręczać pracowników. Czy obawiają się jednak, że w pewnym momencie zostaną zastąpieni przez maszynę? Większość nie jest zaniepokojonych, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji na rynku pracy może pojawiać się mniej możliwości zatrudnienia.
TABELE WYNAGRODZEŃ
Na Twój adres e-mail został już wysłany plik z pełnym Raportem płacowym Hays 2024. Znajdziesz w nim zarówno zaktualizowane poziomy wynagrodzeń, jak i kompleksowe opisy trendów rekrutacyjnych w poszczególnych specjalizacjach.
Możesz do nich dotrzeć również poprzez wybór odpowiedniej specjalizacji w poniższej tabelce. Wystarczy, że klikniesz interesujący Cię sektor, a PDF z raportem zostanie automatycznie pobrany na Twoje urządzenie.
Udanej lektury!